piątek, 14 lipiec 2017 17:26

Wyszehrad planuje zaangażować Ukrainę w dyżur swojej grupy bojowej

Kraje "Grupy Wyszehradzkiej" planują zaangażować Ukrainę w dyżur swojej grupy bojowej w ramach UE w 2019 roku.

Szef polskiego resortu obrony Antoni Macierewicz powiedział o tym po zakończeniu spotkania szefów Ministerstw Obrony "czwórki", informuje Ministerstwo Obrony Narodowej RP.

"Trwa przygotowanie do dyżuru w 2019. Będzie organizowany wspólnie nie tylko przez kraje Grupy Wyszehradzkiej, ale co chciałem powiedzieć z olbrzymią satysfakcją także wraz z - mamy nadzieję - siłami zbrojnymi Ukrainy", - oświadczył szef ministerstwa obrony Polski.

Dodał, że kraje Wyszehradu chcą zaprosić Ukrainę, by ta przyłączyła się do wspólnego dyżuru z krajami "czwórki".

Jak mówi, półroczny dyżur grupy bojowej w 2016 roku był bardzo udany, a teraz rozpoczęły się już przygotowania do następnego.

Przypominamy, że w 2004 roku UE przygotowała koncepcję grup bojowych, a od 2007 roku w półrocznej gotowości bojowej w Europie znajdują się jednocześnie dwie grupy bojowe, liczące po około 1,5 tys.żołnierzy.

Grupa powinna być gotowa do przerzutu do regionu kryzysowego w ciągu 10 dni i być zdolna do działania przez okres od 30 do 120 dni. Zadaniem grup jest prowadzenie operacji humanitarnych, stabilizacyjnych, zapobiegawczych i pokojowych. Mogą być one wykorzystywane w odległości do 6 tys. km od Brukseli.

 

Praca w Polsce