sobota, 28 październik 2017 10:56

Lwów, który już nie wróci. Kapliczka na Wulce

Wśród mało znanych pomników lwowskich, które nie zachowały się do dnia dzisiejszego, jest kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej, która znajdowała się w jednej z najbardziej malowniczych dzielnic miasta - na Wzgórzach Wuleckich …

Najbardziej przykrym jest to, że w czasach sowieckich kapliczkę zniszczono, unicestwiono przy łożeniu nowych torów tramwajowych na przełomie lat 60-70 XX wieku. Nawet zdjęć samej kapliczki zachowało się tylko kilka…

w 001
Kapliczka na Wólce. Litografia autorstwa Karola Ferdynanda Langa. Koniec lat 1860– początek 1870.Kaplica została zbudowana na koszt znanego kupca lwowskiego pochodzenia ormiańskiego Antoniego Bogdanowicza, w hołdzie Powstańcom Styczniowym, którzy zginęli w nierównej walce narodu polskiego przeciwko Imperium Rosyjskiemu w latach 1863-1864.
Przez długi czas we Lwowie hołdowano Powstanie Styczniowe – szanowano Powstańców, tworzono pomniki, podkreślano w ten sposób jedność Narodu Polskiego pod zaborami trzech obcych imperiów….

w 002
Młodzież lwowska przy kaplicy w trakcie uszanowania rocznicy Powstania w 1905 roku.Fundator kaplicy, Bogdanowicz, był właścicielem sklepu papierniczego na placu Mariackim (dziś – plac Adama Mickiewicza), gdzie, między innymi, sprzedawano wywołujące duże zainteresowanie portrety uczestników Powstania, którzy często przed tym, jak ruszyć na pole walki, robili sobie zdjęcia u znanych lwowskich mistrzów – fotografików….


Kaplicę zbudowano w znacznej odległości od centrum miasta, nad Drogą Wulecką (dziś – ulica akademika Sacharowa) na stoku wzgórza, naprzeciwko współczesnej ulicy Gorbaczewskiej.

w 003
Współczesne zdjęcie ulicy Akademika Sacharowa, na miejscu budynku u podnóża góry znajdowała się kaplicaWedług różnych danych kaplica Matki Boskiej częstochowskiej ku czci pamięci poległych w latach 1863-1864 stała w tym miejscu w ciągu stulecia. Zrujnowana została w czasach sowieckich w latach 60-70 ubiegłego wieku.

 

Źródło: photo-lviv.in.ua

 

Praca w Polsce