poniedziałek, 20 marzec 2017 11:22

W Teatrze Szewczenki wystawiono wspólny ukraińsko-polski spektakl

17 marca na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie odbyła się premiera spektaklu „Kartoteka”.

Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie wystawili spektakl, oparty na motywach sztuki o tym samym tytule autorstwa polskiego poety, dramaturga i scenarzysty Tadeusza Różewicza, pod kierownictwem polskiego reżysera Andrzeja Szczytki w ramach projektu „Partnerstwo Wschodnie”.

Sztukę „Kartoteka” zaprezentowano charkowskim widzom po raz pierwszy i po raz pierwszy przetłumaczył ją z języka polskiego na język ukraiński charkowski tłumacz Wasilij Sahan.

Teatr już po raz trzeci współpracuje z polskim reżyserem. Szerokie uznanie w Polsce i na Ukrainie znalazły spektakle Andrzeja Szczytki „Żegnaj Judaszu”, oparty na w sztuce Ireneusza Iredyńskiego (2012), i „Antygona w Nowym Jorku” Jakuba Głowackiego (2015). Oba spektakle brały udział w prestiżowych międzynarodowych festiwalach teatralnych „IMKA w Polsce. Niecodzienny Festiwal Teatralny” w Warszawie i „Ukraińska Wiosna” w Poznaniu.

 

Praca w Polsce