poniedziałek, 20 marzec 2017 16:31

Międzynarodowy Dzień Szczęścia: gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie i na którym miejscu w rankingu znajduje się Polska i Ukraina

W tym roku Polska znalazła się na 46. a Ukraina na 132 miejscu.

W poniedziałek 20 marca, świat po raz piąty obchodzi Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Święto obchodzone jest z inicjatywy małego kraju - Butanu, wszak pięć lat temu to właśnie tam mieszkali najszczęśliwsi ludzie na planecie.

Na cześć tego dnia publikowany jest przez ONZ tradycyjny raport poziomu szczęścia w świecie. Pierwsze pięć miejsc, gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie, zajęły Norwegia, Dania, Islandia, Szwajcaria i Finlandia.

W tym roku Ukraina znalazła się na 132 miejscu wśród najszczęśliwszych krajów, między Ghaną na 131 miejscu i Ugandą na 133, spadając o dziewięć pozycji w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem.

Jak podkreślono, w rankingu World Happiness Report 2017 przeanalizowano sytuację w 155 krajach. W zeszłym roku Ukraina znalazła się na 123 miejscu, rok wcześniej – na 111., a przed tym, w 2013 roku – na 87.

Co do sąsiadów Polski, to Słowacja zajęła 40 miejsce, Rosja 49, Białoruś 67, a trochę dalsi sąsiedzi czyli Mołdawia na 55, Rumunia 57 a Węgry 75.

Na ostatnich miejscach znalazły się Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi i Republika Środkowoafrykańska.

Kraje oceniano na podstawie takich wskaźników, jak PKB na mieszkańca, długość życia, możliwość liczenia na kogoś w trudnym czasie, postrzeganie poziomu korupcji, powszechność hojności i obecność wolności życiowego wyboru.

Należy zaznaczyć, że po raz pierwszy ranking szczęścia stworzono w 2012 roku, a w 2014 nie został on ułożony. Celem badania jest wpłynięcie na politykę państwową krajów, które znalazły się na liście.

Z kolei naukowcy mają własne poglądy na szczęście i sposoby jego osiągnięcia. Na przykład, brytyjscy psychologowie twierdzą, że szczęśliwi ludzie lubią się uśmiechać, ale nie tak po prostu, a lubią robić to szczerze.

W celu zapewnienia sobie szczęścia w życiu bardzo ważne jest również, aby jak najszybciej pozbywać się negatywów. Na przykład, obrazy na innych lub zazdrości. Za szczęśliwe, zdaniem naukowców z różnych krajów, można śmiało uznać te osoby, które potrafią jednocześnie być optymistami i realistami.

Co ciekawe, istnieją badania dotyczące zapachu prawdziwego szczęścia. Jak się okazało, ludziom ze szczęściem najczęściej kojarzą się aromat świeżo upieczonego chleba, czystej pościeli, kwiatów, mielonej kawy, wanilii, a nawet zapach frytek.

I należy uzbroić się w cierpliwość. Poczucie szczęścia rośnie wraz z wiekiem. Zdaniem psychologów i naukowców, już po trzydziestce ludzie stają się coraz szczęśliwsi, z uśmiechem patrzą na trudności i łatwo je pokonują.

 

Praca w Polsce