czwartek, 18 maj 2017 16:38

Na „Książkowym Arsenale” będzie mowa o śmiechu i jego roli w czasie kryzysów

W tym roku na VII Międzynarodowym Festiwalu „Książkowy Arsenał”, otwartym 18 maja i trwającym do 21 maja, będą prowadzone rozmowy o naturze śmiechu i jego decydującej roli w czasach kryzysów.

Na tym aspekcie skoncentrowała uwagę podczas konferencji prasowej, która poprzedziła otwarcie, dyrektor generalny „Artystycznego Arsenału” Ołesia Ostrowśka-Luta.

„»Książkowy Arsenał« to naprawdę wielkie wydarzenie, a w tym roku jego głównym tematem jest »Śmiech. Strach. Siła«, którego impulsem jest 175-lecie pełnego wydania »Eneidy« Iwana Kotlarewskiego. Chcemy porozmawiać o tym, że ukraiński język literacki w rzeczywistości swoimi korzeniami sięga do śmiesznego tekstu i czy w związku z tym wywiera on jakikolwiek wpływ na charakter narodowy. Z drugiej strony, chcemy porozmawiać o tym, czym jest śmiech w czasach, kiedy świat staje się inny, o śmiechu w czasach kryzysu” - powiedziała Ostrowśka-Luta.

Ołesia Ostrowśka-Luta zwróciła uwagę między innymi na działalność nowo uruchomionego „Literackiego Laboratorium Arsenału Artystycznego” i podkreśliła, jak ważna jest obecnie praca ze szkołą i z nauczycielami.

„Jednym z ważnych elementów »Literackiego Laboratorium« jest budowanie mostu między środowiskiem literackim i nauczycielami. Dziś i jutro odbędą się specjalne wydarzenia - dla nauczycieli literatury ukraińskiej i literatury zagranicznej, gdzie będą oni mogli porozmawiać z autorami, którzy piszą, i z teoretykami, którzy mogą opowiedzieć o procesie literackim, aby lepiej go zrozumieć”, - powiedziała Ostrowśka-Luta.

Oksana Zabużko zaprezentowała swój program kuratorski „Opowiedz mi o mnie”, w którym proponuje rozmowy z czterema pisarzami - Olgą Tokarczuk (Polska), Askoldem Melnyczukiem (USA), Heiko Marie Johanning (Niemcy) i Serhijem Singajewśkim (Ukraina).

„Będą oni mówić o tym, co może literatura w świecie globalnego nieporozumienia”, - powiedziała Zabużko.

Koordynator festiwalu Oksana Chmelewśka poinformowała, że ukraińscy wydawcy przygotowali na „Książkowy Arsenał” ponad tysiąc nowości różnego rodzaju literatury.

„Na festiwal przyjechało ponad 70 pisarzy z 23 krajów świata”, – dodała.Źródło: Ukrinform

 

Praca w Polsce