czwartek, 13 lipiec 2017 08:12

Światowa premiera nowego zespołu ze Lwowa na Folkowisku

Dzisiaj rozpoczyna się Festiwal Folkowisko, który zawsze był miejscem powstawania nowych idei. Na tegorocznej imprezie w Gorajcu odbędzie się premierowa prezentacja zupełnie nowego zespołu muzycznego ze Lwowa.

Dla fanów Folkowiska po raz pierwszy w historii zagra Lirwak – grupa stworzona przez doświadczonych muzyków ukraińskiej sceny folk.

– Z niecierpliwością czekamy na ten występ. Klasa muzyków, ich energia twórcza i pomysłowość pokazują, że będzie to coś zupełnie niezwykłego. Oleś i Hordij zakładali już w życiu niejeden zespół i każdy z nich był zupełnie inny od poprzedniego. Mam przeczucie, że Lirwak zdobędzie serca polskiej publiczności – mówi Maciej Piotrowski, organizator Festiwalu Folkowisko.

Lirwak to grupa założona przez Hordija Starucha i Olesia Kowala – dawniej członków m.in. zespołów Joryj Kłoc i Liudy Dobri. W procesie muzycznych poszukiwań dołączył do nich Andrij Petruk aktor lwowskiego Teatru im. Lesia Kurbasa. Każdy z muzyków ma doświadczenie gry na niejednym instrumencie, w niejednym zespole. W Lirwaku znaleźli przestrzeń dla eksperymentów z muzyką tradycyjną i elektroniczną. Ich pierwszy singiel – Szuba-Szuma – to poszukiwania hip-hopu w pieśniach babć znad Dniepru. Tekstem piosenki jest znana pieśń wiosenna –hajiwka. Opisywany w piosence Szum według ukraińskiej mitologii jest bogiem lasu. Święto Szuma oznaczało w tamtejszej tradycji początek lata.

– W Gorajcu gościliśmy już nieraz z poprzednimi składami. Postanowiliśmy tu zadebiutować z Lirwakiem, bo wiemy, że jeśli publiczność Folkowiska nas dobrze przyjmie, da nam to energię i rozpoznawalność wśród fanów muzyki folkowej w Polsce. Cieszymy się też, że organizatorzy zaufali nam na tyle, że zaprosili nas do występu, mimo że jako Lirwak nigdzie jeszcze nie wystąpiliśmy. Bardzo nas to zmotywowało do energicznej pracy. – mówią twórcy zespołu.

Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko 2017 odbywa się w dn. 13-16 lipca w małej wsi Gorajec. To siódma edycja tej imprezy, która ściąga fanów kultury i muzyki folkowej, podróżowania i dobrego wypoczynku z Polski i ze świata. W tym roku na festiwalu wystąpią m.in.: Karolina Cicha i Bart Pałyga, Agnieszka Banaś z zespołem, DJ Krzaku, Panivalkova, Lemko Bluegrass Band (Ukraina), Vuraj (Białoruś), Tadirindum. W programie można znaleźć również kilkadziesiąt warsztatów umiejętności, rajdy po okolicy, gry i zabawy dla dzieci oraz Jarmark Cudów z kilkunastoma rękodzielnikami.

Więcej informacji na www.folkowisko.pl
SPmqPKBwPFM

 

Praca w Polsce