środa, 11 styczeń 2017 12:34

Pieskow skomentował propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości FR dotyczącą konfiskaty jedynego mieszkania dłużnika

Według rzecznika prezydenta Kreml na razie nie ustalił swojej pozycji w stosunku do pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kreml na razie nie ma określonej pozycji odnośnie wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie konfiskaty mieszkań dłużników.

"Jest to jedna z propozycji, która podlega bardzo szczegółowemu opracowaniu - i z prawnego punktu widzenia, i z punktu widzenia stosowania prawa. Na pewno trzeba jeszcze zebrać na ten temat opinie wielu resortów i stron. Więc na razie stwierdzenie, że Kreml zajmuje jakąś pozycję, jest przedwczesne", - powiedział sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, przekazuje Interfax.ru.

Niedawno okazało się, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która zakłada zezwolenie na konfiskatę jedynego mieszkania dłużnika w ramach postępowania egzekucyjnego tylko w przypadku nieruchomości, której powierzchnia nie przekracza dwukrotnego przepisowego metrażu na osobę. Według Kodeksu mieszkaniowego norma państwowa powierzchni lokalu mieszkalnego jest ustalana przez władze regionalne. W tej chwili w Moskwie norma ta jest równa 18 m kwadratowym na osobę.

Obecnie Kodeks cywilny przewiduje, że postępowanie egzekucyjne nie może obejmować jedynego mieszkania dłużnika i jego rodziny, z wyjątkiem nieruchomości, która jest przedmiotem hipoteki. Nowy projekt ustawy nie obejmuje również mieszkań i domów obciążonych hipoteką.

 

Praca w Polsce