poniedziałek, 06 marzec 2017 13:54

Ukraińskiemu politykowi Dzenzerskiemu grozi 5 lat więzienia za oszukanie inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Polska Komisja Nadzoru Finansowego (Polish Financial Supervision Authority, PFSA) prowadzi śledztwo w sprawie oszustw finansowych, związanych z holdingiem WESTA ISIC S. A. w ramach IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Redakcję Wschodnik.pl zawiadomiło o tym źródło w KNF, zaznajomione z przebiegiem sprawy. Osoba ta wyjaśniła, że śledztwo prowadzone jest wspólnie z władzami Luksemburga, gdzie zarejestrowana jest spółka macierzysta grupy holdingu.

Z powodu niewywiązania się ze zobowiązań WESTA ISIC S. A. (Luksemburg) polski fundusz emerytalny poniósł straty w wysokości 5 mln złotych. Za to ukraińskiemu deputowanemu Denysowi Dzenzerskiemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Mowa o niecelowym użyciu środków inwestorów. W trakcie IPO właściciele holdingu WESTA ISIC S. A. poinformowali o zamiarze wydania pozyskanych 45,8 mln dolarów na spłatę należności przedsiębiorstw holdingu i rozwój produkcji. Zamiast tego pieniądze zostały wyprowadzone na konta spółek offshore i wykorzystane w celu osobistego wzbogacenia jej właściciela, ukraińskiego polityka Denysa Dzenzerskiego.

„Okoliczności dają podstawy do przypuszczenia, że praktyki te były ukierunkowane na legalizację odpływu środków do spółek offshore, związanych z panem Dzenzerskim i innymi filiami firmy w celu uchylenia się od płacenia podatków na Ukrainie. Takie działania są oczywiście oszustwem i zostały podjęte wyłącznie w celu osiągnięcia osobistych korzyści przez pana Dzenzerśkiego”, — można przeczytać w dokumentach Komisji Nadzoru Finansowego.

W zasadach rachunkowości spółki WESTA ISIC S. A. zostały zidentyfikowane systematyczne rażące naruszenia wspólnych standardów rachunkowości oraz międzynarodowych standardów rachunkowości.

W 2011 roku firma przeprowadziła IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w trakcie której pozyskała od inwestorów międzynarodowych 46 mln dolarów. Z powodu systematycznych rażących naruszeń zasad Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie notowania akcji spółki Westa zostały wstrzymane.

Główne aktywa produkcyjne „Międzynarodowej Kompanii Naukowo-Produkcyjnej Westa” przechodzą obecnie proces upadłości.

Aktualnie Denys Dzenzerskyj zajmuje stanowisko zastępcy przewodniczącego komisji parlamentarnej ds. polityki finansowej i bankowości na Ukrainie.

 

Praca w Polsce