piątek, 17 marzec 2017 11:39

Ukrawtodor na razie nie ma możliwości emisji dłużnych papierów wartościowych – Nowak

Państwowa Agencja Dróg Ukrainy (Ukrawtodor) na ten moment nie ma możliwości emisji dłużnych papierów wartościowych - uważa szef agencji Sławomir Nowak.

"W Polsce na przykład państwowy fundusz ma możliwość emisji obligacji w celu finansowania budowy dróg. Myślę, że doświadczenie z wydaniem obligacji Ukrawtodora nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ ranking agencji w tej chwili jest bardzo niski w porównaniu z Polską" - powiedział Nowak w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

Jednak jego zdaniem w perspektywie, pod warunkiem, że instytucje finansowe zrozumieją, że drogowy fundusz jest stabilny i przynosi pieniądze, będzie można rozważyć możliwość emisji obligacji.

"Na razie nie ma takiej możliwości. Żaden bank nie kupi obligacji bez pewności, że potem je sprzeda i otrzyma dochód. Dziś Ukrawtodor ma zerową zdolność emisji dłużnych papierów wartościowych" - stwierdził Sławomir Nowak.

Dodał, że możliwością uzyskania pieniędzy może być pozyskiwanie środków inwestorów, na przykład do projektów koncesyjnych lub projektów partnerstwa państwowo-prywatnego.

"Kwestia kredytu będzie dotyczyć prywatnego inwestora, my będziemy tylko dawać gwarancje", - podsumował szef agencji.

 

Praca w Polsce