piątek, 17 marzec 2017 18:12

Ukraina wprowadziła sankcje wobec banków z kapitałem rosyjskim

Prezydent Petro Poroszenko wprowadził w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o zastosowaniu sankcji względem pięciu banków z rosyjskim kapitałem - zawiadomiła służba prasowa głowy państwa.

"Sankcje na okres jednego roku zostaną zastosowane względem Sbierbanku, VS Banku, przedsiębiorstwa Akcyjny Komercyjny Przemysłowo-Inwestycyjny Bank, wobec BTB Banku i BM Banku w części zakazu wyprowadzania kapitału przez określone osoby prawne za granice Ukrainy na rzecz osób z nimi związanych" - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że wczoraj Narodowy Bank zaproponował Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony wprowadzenie w odniesieniu do banków z państwowym rosyjskim kapitałem sankcji w postaci zakazu wykonywania operacji finansowych na rzecz banków macierzystych.

Wcześniej, 7 marca, kilka rosyjskich banków, a mianowicie Sbierbank i Gazprombank, zaczęło obsługiwać osoby z paszportami DRL i ŁRL. Jednak później okazało się, że ukraińska spółka zależna Sbierbanku nie akceptuje dokumentów DRL i ŁRL.

Jednak 13 marca nieznani sprawcy zablokowali dziesiątki bankomatów banków rosyjskich.

Cywilny korpus "Azow" także 13 marca przeprowadził akcję koło oddziału Sbierbanku przy ulicy Wołodymyrskiej w Kijowie. Uczestnicy złożyli betonowe bloki i "zamurowali" wejście do zakładu.

Sbierbank tymczasowo wstrzymał pracę oddziału przy ulicy w Kijowie i złożył wniosek do organów ścigania. Poinformowano również, że od 15 marca bank wprowadził ograniczenia wypłat gotówki w wysokości 30 tys. hrywien lub równowartości tej kwoty w walucie obcej (około 1,1 tys. dolarów) przez kasy banku na jednego klienta dziennie.

 

Praca w Polsce