Duńczycy zbudują kolejną biogazową fabrykę na Ukrainie

Duńczycy zbudują kolejną biogazową fabrykę na Ukrainie
Firma zajmująca się hodowlą świń Danosha w 2017 roku zbuduje biogazową fabrykę w obwodzie iwanofrankiwskim.

Firma ze stuprocentowym duńskim kapitałem Danosha w 2017 roku planuje rozpocząć budowę w obwodzie iwanofrankiwskim biogazowego zakładu o mocy 1,1 MW. Poinformowała o tym na VI Międzynarodowym Forum IFC ds. Bezpieczeństwa Żywności w Kijowie szefowa działu relacji zewnętrznych i rozwoju spółki Lubow Bogaczewska, przekazuje korespondent LIGA.net.

"Zaczynamy budowę drugiego biogazowego zakładu. Jeden z nich działa już na terenie jednego z największych naszych kompleksów w miejscowości Kopanky w obwodzie iwanofrankiwskim. Następna biogazowa fabryka ma rozpocząć pracę w tym roku. Powinna być bardziej zaawansowana niż poprzednia" - powiedziała.

Według Bogaczewskiej, budowa zakładu obliczona jest na dwa lata. Środki do realizacji projektu planuje się przyciągnąć od międzynarodowej instytucji finansowej NEFCO i funduszy inwestycyjnych IFU.

Danosha nadal zamierza rozwijać produkcję. Obecnie ogólne pogłowie świń spółki wynosi 180 tys. sztuk.

"Chcemy się rozwijać, ale potrzebujemy nowych gospodarstw. Planujemy je budować i chcielibyśmy zwiększyć pogłowie o 11,9 tys. sztuk" - dodała Bogaczewska.

Wyjaśniła również, że teraz Danosha kontynuuje poszukiwania działki pod budowę zakładu przetwarzającego mięso.

"Bardzo trudno zachodzi proces poszukiwania działki do zakładu przetwarzania. Mamy do czynienia z zagadnieniami szczególnie cennych ziem, sanitarno-ochronnymi obszarami dla zakładu, z ziemiami rezerwy" - skomentowała rzeczniczka firmy.

Końcem 2016 roku firma zwiększyła sprzedaż świń o 3,2 tys. sztuk - do 286,8 tys.

Utworzona w czerwcu 2004 roku Danosha - ukraińska firma rolnicza, należy do duńskich inwestorów. Wchodzi ona w skład Axzon A/S. - duńskiej grupy firm zaangażowanych w rozwój kompleksów hodujących świnie w Danii, Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Grupa jest jednym z największych producentów wieprzowiny w Polsce i na Ukrainie. Oprócz hodowli świń, na Ukrainie grupa zajmuje się hodowlą roślin, produkcją pasz, biogazu i energii elektrycznej.

Firma posiada zamknięty cykl produkcji, co pozwala na rezygnację z importowania surowców do pasz, by zamiast tego hodować je na Ukrainie.

Danosha rozpoczęła we wrześniu 2013 roku instalację biogazową w miejscowości Kopanky w obwodzie iwanofrankiwkim o wartości 50 mln hrywien.

Artykuły powiązane