Określono firmy, które mają uprawnienia do wydobywania bursztynu

Określono firmy, które mają uprawnienia do wydobywania bursztynu
Specjalne zezwolenia na wydobycie bursztynu mają firmy "Wołyńpryrodresurs", przedsiębiorstwo państwowe "Bursztyn Ukrainy" i "Ukrbursztyn"oraz dwie prywatne firmy, powiedział w wywiadzie dla Censor.net.ua kierownik Gosgeonedru Mykoła Bojarkyn.


"Ukrbursztyn" na razie nie wydobywa. "Bursztyn Ukrainy" również ma problemy. Ponieważ przedsiębiorstwo wyeksploatowało już 50 ha powierzchni w obwodzie rówieńskim, które zostały mu przekazane do użytkowania. Teraz realizowany jest następny obszar. Ten proces trwa już rok. Przedsiębiorstwo komunalne "Wołyńpryrodresurs" zapłaciło ponad 40 milionów hrywien za wydanie specjalnego zezwolenia. Wcześniej potwierdzili zapasy, które sami zbadali" - mówi Bojarkyn.

Według urzędnika w zeszłym roku cztery firmy otrzymały specjalne zezwolenia na geologiczne poszukiwania bursztynu.

"Im więcej będzie legalnych firm wydobywających bursztyn, tym mniej będzie tych nielegalnych. Już dwa lata o to walczymy". Legalne firmy chronią swoje terytorium. To także miejsca pracy, podatki, rekultywacja ziemi. Na świecie prawie nie ma oficjalnego ukraińskiego bursztynu. Niedawno odbyła się międzynarodowa wystawa Amber Trip 2017 w Wilnie. Kilka krajów przedstawiało nasz bursztyn jako swój. Jubilerzy z Chin, Polski, krajów bałtyckich doskonale wiedzą, że korzystają z ukraińskiego kamienia. Ale przedstawiają go jako swój. Nasi specjaliści łatwo rozpoznają pochodzenie kamienia. Bo ukraiński bursztyn jest wyjątkowy. Ma specyficzną barwę", - dodał.

Pod względem zasobów bursztynu Ukraina jest pierwsza w Europie i druga na świecie, po Rosji. Bursztyn wydobywa się na terenie obwodu rówieńskiego, żytomierskiego i wołyńskiego.

Artykuły powiązane