Operator płatnych autostrad Atlantia zamierza kupić konkurenta Albertis

Operator płatnych autostrad Atlantia zamierza kupić konkurenta Albertis
Włoska spółka infrastrukturalna Atlantia SpA skierowała wniosek o zakup swojego hiszpańskiego rywala Abertis Infraestructuras SA, wyceniając firmę na 16,34 mld euro.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Atlantia, firma oferuje 16,5 euro za akcję Albertis. Posiadacze akcji Albertis mogą wybrać płatność gotówką lub akcjami Atlantia, jednak akcjami firma jest gotowa zapłacić za nie ponad 23,2% ogólnej kwoty.

Aby transakcja odbyła się, muszą zgodzić się na to posiadacze nie mniej niż 50% (plus jedna akcja Albertis). Ponadto firmy muszą uzyskać zgodę odpowiednich regulatorów antymonopolowych, przekazuje "Interfax-Ukraina".

Podkreślono, że w przypadku sukcesu transakcja doprowadzi do stworzenia światowego lidera w dziedzinie zarządzania infrastrukturą transportową z aktywami w 19 krajach. Zarząd Atlantii nie zamierza dążyć do późniejszego delistingu Albertisu.

Abertis jest operatorem ponad 8 tys. km płatnych autostrad w 14 krajach świata, włączając w to Hiszpanię, Brazylię i Chile, z rynkową kapitalizacją wynoszącą około 15 mld euro. W 2016 roku zysk firmy wyniósł 796 mln euro, przychody - 4,94 mld euro.

Atlantia, kontrolowana przez włoską rodzinę Benetton, zarządza 5 tys. km płatnych autostrad we Włoszech, Brazylii, Chile, Indiach i w Polsce. Zarządza również dwoma portami lotniczymi Rzymu (Fiumicino i Ciampino) i trzema we Francji. Kapitalizacja firmy wynosi około 20 mld euro.

Artykuły powiązane