Wzrost cen cebuli na Ukrainie doprowadził do wzrostu importu z Polski

Wzrost cen cebuli na Ukrainie doprowadził do wzrostu importu z Polski
Kolejny wzrost cen cebuli w ukraińskich gospodarstwach stał się impulsem do zwiększenia dostaw tych produktów z rynku zagranicznego, m.in. z Polski - informują analitycy "APK-Inform: warzywa i owoce".


Według ekspertów projektu, dziś rolnicy z Ukrainy gotowi są sprzedawać wysokiej jakości cebulę nie taniej niż za 6-6,5 hrywny/kg (0,21-0,22 euro/kg), czyli o jedną trzecią drożej niż tydzień wcześniej. Przypomnijmy, że tydzień temu ceny cebuli wysokiej jakości w ukraińskich gospodarstwach rozpoczynały się od 4,5 hrywny/kg (0,15 euro/kg).

Jak podkreślają uczestnicy rynku, wzrost kosztów krajowej cebuli na Ukrainie, a także sezonowe pogorszenie jakości zmusiły klientów do szukania alternatywy na rynku zewnętrznym. W rezultacie od początku tygodnia wzrosły dostawy cebuli z Polski, która na rynkach zachodniego regionu w hurcie sprzedawana jest w cenie od 4,5 do 7 hrywien/kg (0,15-0,24 euro/kg) w zależności od jakości.

W tej sytuacji ukraińscy rolnicy starają się na razie unikać zmian cenowych. Warto zauważyć, że w podobnym okresie ubiegłego roku ceny cebuli na Ukrainie znajdowały się praktycznie w tym samym przedziale cenowym. Jednak niektórzy gracze na rynku nie wykluczają, że dalszy wzrost podaży cebuli z Polski może negatywnie wpłynąć na poziom cen lokalnych produktów.

Artykuły powiązane