Balczun: „Ukrzaliznycia” modernizuje prawie połowę wagonów pasażerskich

Balczun: „Ukrzaliznycia” modernizuje prawie połowę wagonów pasażerskich
Do 2021 roku „Ukrzaliznycia” planuje wyremontować 45% wagonów pasażerskich.


Jak przekazał korespondent serwisu KHARKIV Today, poinformował o tym w czwartek 18 maja podczas wizyty w Charkowie szef „Ukrzaliznyci” Wojciech Balczun.

„Opracowaliśmy pięcioletnią strategię firmy. Uważamy, że »Ukrzaliznycia« ma ogromny potencjał, ale istnieje poważna konieczność prowadzenia inwestycji”, - powiedział Balczun.

Według niego, firmie udało się zmniejszyć straty o 9,5 mld dolarów (o 2,3 razy) w porównaniu z rokiem 2015, a także wyremontować ponad 30 tysięcy wagonów.

Ponadto, Balczun zaznaczył, że w ciągu najbliższych pięciu lat „Ukrzaliznycia” planuje zainwestować 130-150 mld hrywien w modernizację wagonów pasażerskich i towarowych, zakup lokomotyw spalinowych itp. Zmodernizowanych zostanie 30% wagonów towarowych i 45% wagonów pasażerskich, zostanie zakupionych 60 pociągów elektrycznych i lokomotyw spalinowych. Na modernizację infrastruktury i elektryfikację zostanie wydane 17 mld hrywien.

„Chcemy osiągnąć zyski na poziomie 37 mld hrywien i będziemy konsekwentnie wdrażać wzrost wynagrodzeń”, — poinformował Balczun. Jego zdaniem, w ciągu pięciu lat planuje się osiągnięcie poziomu wynagrodzenia równego 12 tysięcy hrywien.

Wkrótce „Ukrzaliznycia” uruchomi również aplikację dla ІОЅ, w Kijowie na dworcach zostaną zainstalowane pierwsze terminale do sprzedaży biletów, a następnie takie urządzenia pojawią się też w innych miastach Ukrainy. Firma pracuje nad nowym wizerunkiem — poprawą wyglądu pociągów i pracowników.

Balczun nie wykluczył również, że w związku z liberalizacją wizową z Charkowa zostaną uruchomione pociągi międzynarodowe.

„Charków jest jednym z najważniejszych centrów pasażerskich Ukrainy. Powinniśmy zareagować na wycofanie wymagań wizowych. Powinno to doprowadzić do wzrostu ilości połączeń międzynarodowych. Dotyczy to nie tylko połączenia z Polską, prowadzimy rozmowy z Węgrami i Słowacją”, — powiedział szef firmy.

Artykuły powiązane