Tylko 1% Ukraińców za granicą zatrudnia się przy pomocy oficjalnych pośredników

Tylko 1% Ukraińców za granicą zatrudnia się przy pomocy oficjalnych pośredników
Tylko jeden na stu migrantów z Ukrainy zatrudnia się za granicą za pośrednictwem oficjalnych pośredników z zachowaniem wszystkich wymogów kraju, w którym szuka zatrudnienia.


Jak poinformował serwis Ukrinform, powiedział o tym zastępca przewodniczącego Państwowej Służby Zatrudnienia Ukrainy Serhij Krawczenko.

„Mamy problem nielegalną migracją zarobkową - tylko jeden procent Ukraińców zatrudnia się za granicą za pośrednictwem oficjalnych pośredników”, - powiedział Krawczenko.

Według niego, z tego powodu PSZU wystartowała z projektem informowania obywateli o zatrudnieniu za granicą przez Stowarzyszenie Migrantów Zarobkowych. Celem projektu jest uświadamianie, że w celu ochrony swoich praw w krajach UE trzeba mieć umowę z pracodawcą i ubezpieczenie zdrowotne.

Ponadto, Krawczenko podkreślił, że popyt na pracę w Polsce, Czechach, Węgrzech i innych okolicznych krajach jest tak wysoki, że usługi pośrednictwa w zatrudnieniu za granicą zaczęły oferować biura podróży.

Przypomnijmy, że w Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podkreśla, że ruch bezwizowy z UE nie daje prawa obywatelom Ukrainy do prowadzenia działalności gospodarczej i komercyjnej, zatrudnienia lub pracy na kontrakcie w krajach Schengen.

Artykuły powiązane