Polska gospodarka rozwija się nad wyraz dobrze

Polska gospodarka rozwija się nad wyraz dobrze
Jeśli Polska dogoni Rumunię, w której produkuje się o 2 mln par butów więcej, stanie się ona czwartym producentem w Europie.


W okresie od stycznia do maja bieżącego roku w Polsce wyprodukowano 17,4 mln par butów. To o 5% więcej niż w zeszłym roku. Jeśli taka dynamika się utrzyma, będzie można osiągnąć rekordową od 2004 roku liczbę – 39 mln par.

Eksperci twierdzą, że w rzeczywistości produkuje się znacznie więcej butów, ponieważ statystyka bierze pod uwagę tylko te firmy, które zatrudniają do 50 osób. Polska izba przemysłu skórzanego szacuje, że w kraju nad Wisłą działa ponad 3 tys. producentów obuwniczych, z których większość to małe przedsiębiorstwa.

W Polsce dynamika nowych inwestycji pod pomieszczenia biurowe rozwija się w rekordowym tempie. Taki rozwój nie występuje na żadnym rynku europejskim.

Dyrektor centrum badawczego firmy CBRE Joanna Mroczek mówi, że Polska jest europejskim pionierem, ponieważ rynek nieruchomości przeżywa boom. Dziś budowanych jest 800 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni w Warszawie oraz 900 tysięcy w innych miastach. Zdaniem ekspertów praktycznie wszystkie biura znajdują swojego użytkownika, wiele z nich zostaje wynajętych, a jeszcze więcej firm zajmuje się ich poszukiwaniem.

W Warszawie po drugiej stronie Wisły w dzielnicy Praga, na miejscu dawnego przedsiębiorstwa alkoholowego, trwa budowa Muzeum Polskiej Wódki. Otwarcie powinno nastąpić w połowie przyszłego roku.

Jak zauważa właściciel odpowiadającej za projekt Muzeum Polskiej Wódki pracowni architektonicznej Nizio Design International, Mirosław Nizio, muzeum to nie tylko instytucja, poświęcona historii narodowego alkoholu. Przede wszystkim będzie to miejsce edukacji w wielu dziedzinach: architektury, wzornictwa, sztuki i kuchni. „Wódka, jako część naszej polskiej tożsamości kulturowej, otwiera możliwości demonstracji całego wachlarza tematów. Musimy pokazać je w jak najbardziej atrakcyjny sposób”, – mówi Nizio.

Eksperci uważają, że polska wódka to jedyna globalna polska marka, znana i obecna na rynkach całego świata.

Źródło: Polskie Radio

Artykuły powiązane