niedziela, 16 lipiec 2017 13:09

„Ukrzalizycia” zbliżyła się do korporatyzacji

Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Rynku Papierów Wartościowych Ukrainy wydała zaświadczenie o rejestracji emisji akcji Prywatnej Spółki Akcyjnej „Kijowski Zakład Elektrotechniczny »Transsygnał«”, co jest ostatnim krokiem na drodze korporatyzacji „Ukrzaliznyci”.

Jak przekazał serwis CTS, poinformowała o tym zastępczyni ministra infrastruktury Ukrainy Nadija Kaznaczejewa.

„Kolejne zwycięstwo w finale tego tygodnia: Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Rynku Papierów Wartościowych Ukrainy wydała dzisiaj zaświadczenie o rejestracji emisji akcji Prywatnej Spółki Akcyjnej »Transsygnał«. Na pierwszy rzut oka to zwykła formalność, ale w rzeczywistości to wydarzenie stawia kropkę w procesie korporatyzacji »Ukrzaliznyci«, która w efekcie zostanie formalnie zakończona i pozwoli firmie naliczać i wypłacać dywidendy, dokonywać emisji obligacji itp. Osób, które hamowały ten proces, było mniej, niż tych, które cicho i profesjonalnie wykonywały swoją pracę i wypełniały długotrwałą procedurę korporatyzacji”, - napisała Nadija Kaznaczejewa na swojej stronie na Facebooku.

Zgodnie z dokumentem, zwykłe akcje imienne wydano na łączną kwotę 19 mln 853 tysięcy hrywien.

Wcześniej „Ukrzaliznycia” wystąpiła z oskarżeniami pod adresem Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie. Między innymi w maju bieżącego roku w firma kolejarska zawiadomiła, że w ciągu roku działalności gospodarczej „Ukrzaliznyci” ministerstwo nie przekazało społeczeństwu akcji „Transsygnału”, chociaż rozporządzenie Gabinetu Ministrów z 25.06.2014 roku nr 200 „O utworzeniu publicznej spółki akcyjnej »Koleje Ukraińskie«” wzywało do tego. Podkreślano, że jest to jedyna z siedmiu będących zakładami prywatnych spółek akcyjnych, objętych rozporządzeniem, której akcje nie zostały przekazane „Ukrzaliznyci”.

Z analogicznym wnioskiem „Ukrzaliznycia” wystąpiła również w lutym bieżącego roku. Wtedy spółka kolejarska wyjaśniła, że jedynym udziałowcem i założycielem Prywatnej Spółki Akcyjnej „Kijowski Zakład Elektrotechniczny »Transsygnał«” jest państwo reprezentowane przez Ministerstwo Infrastruktury.

 

Praca w Polsce