Pesa wygrała przetarg na tramwaje dla Kijowa

Pesa wygrała przetarg na tramwaje dla Kijowa
Bydgoska Pesa wygrała przetarg na dostawę czterdziestu niskopodłogowych tramwajów.

Przetarg zorganizował Komitet ds. Konkursu Przedsiębiorstwa Komunalnego Kievpasstrans. Polski producent zebrał najwięcej punktów i wygrał przetarg pokonując ukraińską firmę Elektortrans. Kontrakt opiewa na sumę 50 mln. euro. W zamian Pesa zobowiązuje się dostarczyć 40 niskopodłogowych tramwajów, informuje transport-publiczny.pl.

Dyrektor ds. marketingu na rynkach wschodnich Pesa Mariusz Płotnicki nie ukrywa zadowolenia z wygranego przetargu.

 „To dla nas przede wszystkim wielka duma, ale i potwierdzenie dobrych opinii pasażerów i przewoźnika – tramwaje dostarczone do tej pory do Kijowa zostały dobrze przyjęte. Liczymy na dalszą, dobrą współpracę z władzami miasta. Naszym celem jest uruchomienie centrum serwisowo-montażowego w Kijowie. Rozmowy o długofalowych działaniach Pesy w Kijowie i na Ukrainie trwają”, - powiedział.

Po Kijowie będą jeździły tramwaje niemalże w wersji „all inclusve”. Są to niskopodłogowe, trójczłonowe tramwaje zbudowane z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii. Pojazdy dzięki szerokim drzwiom i niskim zawieszeniu są przystosowane dla pasażerów na wózkach inwalidzkich. W bydgoskich tramwajach nie zabraknie systemu ogrzewania i klimatyzacji dla pasażerów i motorniczego. W całym tramwaju będzie monitoring i audiowizualna informacja dla pasażerów. W wyposażeniu wnętrza tramwaju zastosowane są materiały kompozytowe, nowy typ wózków obrotowych, napęd asynchroniczny, dzięki któremu istnieje możliwość przemieszczania się pojazdu przy braku zasilania w sieci lub na odcinkach bez sieci.

Kierownictwo Pesa zapowiada, że to dopiero początek przygody na wschodnich rynkach i deklaruje dalszą ekspansję w tym kierunku. Bydgoska Pesa zamierza zwiększyć sprzedaż produkowanych pociągów i tramwajów.

MS

Artykuły powiązane