Firma z USA zainwestuje w wydobycie złota na Ukrainie pomimo „sytuacji wojskowej”

Firma z USA zainwestuje w wydobycie złota na Ukrainie pomimo „sytuacji wojskowej”
Amerykańska firma Avellana Gold opracowała projekt wydobycia rudy złota i polimetalicznej rudy złota na Zakarpaciu oraz planuje zainwestować w niego około 100 milionów dolarów.

Informuje o tym Ekonomiczna Prawda, powołując się na Państwową Służbę Geodezji, Kartografii i Katastru.

„Pomimo sytuacji wojskowej w naszym kraju inwestor zgadza się zainwestować kapitał prywatny, doprowadzić projekt do konkurencji ze światowymi odpowiednikami i rozpocząć go w terminie podyktowanym warunkami licencyjnymi”, – napisano w komunikacie.

Jak mówi kierownik Państwowej Służby Geodezji, Kartografii i Katastru Mykoła Bojarkin, Ukraina liczy na uruchomienie jeszcze 2-3 spółek zależnych, mających konkurować na światowym rynku.

„Pod warunkiem pomyślnej realizacji projektu liczymy na uruchomienie na Ukrainie jeszcze 2-3 spółek zależnych, które powinny stać się znaczącą konkurencją dla podobnych projektów Kanady, Australii i Afryki. Jest to jeden z tych bardzo ważnych, podstawowych projektów, do realizacji których Służba dążyła niejeden miesiąc. Jednym z naszych zadań jest włączanie go do listy bazowych na poziomie projektów inwestycyjnych w kraju”, – mówi Bojarkin.

Firma planuje opracować nową infrastrukturę i strategię rozwoju złoża w Mużijewie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Stara infrastruktura tego złoża ograniczała możliwości wydobycia – jego wielkość sięgała 120 tys. ton rocznie.

Dziś inwestorzy planują zorganizować długofalową produkcję o wysokiej wydajności i rocznej wielkości 500 tys. ton.

W tym celu Avellana Gold planuje włączyć do projektu jednocześnie i rudy złota, i polimetaliczne rudy złota. W rzeczywistości będzie to nowa strategia wydobycia.

Artykuły powiązane