Ukraińcy W Polsce wykupują mieszkania i zaczynają być liderami na rynku pracy — media

Ukraińcy W Polsce wykupują mieszkania i zaczynają być liderami na rynku pracy — media
Popyt na mieszkania wśród cudzoziemców rośnie, zwłaszcza wśród osób zza wschodniej granicy Polski.

W 2017 roku w Polsce wzrosło zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy.

Napisano o tym w materiale wydania „Rzeczpospolita”, zatytułowanym „Polski rynek chłonie Ukraińców jak gąbka”, informuje Polskie radio.

Podkreśla się, że w pierwszym półroczu polscy pracodawcy wypełnili 948 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia zagranicznego pracownika. „To prawie o 50 proc. więcej niż rok wcześniej”, — wyjaśnia wydaniu przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wydanie z kolei pisze, w jakich branżach najczęściej zatrudniają się obywatele ukraińscy w Polsce: 326 tys. pracuje w branży transportowej i w magazynach; w handlu — 200 tysięcy; w branży turystycznej – 116 tysięcy; 15 tysięcy Ukraińców znalazło zatrudnienie w sektorze naukowym i technicznym.

Jednocześnie biznes.onet.pl zauważa, że w 2016 roku cudzoziemcy kupili w Polsce ponad 4,5 tys. mieszkań, co stanowi około 7% sprzedaży na rynku deweloperskim, który obejmuje prawie 80 tysięcy domów.

Podkreśla się, że popyt wśród cudzoziemców rośnie, zwłaszcza wśród osób zza wschodniej granicy Polski. Jak mówi przedstawiciel jednej z firm z branży nieruchomości Piotr Kijanka, na pierwszym miejscu są Ukraińcy, prześcigając w tym Brytyjczyków i Niemców, którzy kupowali więcej mieszkań od razu po wejściu Polski do UE. Część zakupionych mieszkań wykorzystują oni sami — to wynik pracy i studenckiej migracji, jednak coraz więcej to inwestycje.

Artykuły powiązane