sobota, 12 sierpień 2017 09:36

Co czwarty polski biznesmen jest gotów zatrudnić Ukraińca

W pierwszej połowie 2017 roku polscy pracodawcy wypełnili prawie 950 tys. wniosków o zatrudnienie cudzoziemców. Ponad 90% z nich dotyczyło właśnie Ukraińców.

Najwięcej ofert pracy dla Ukraińców można znaleźć w przemyśle i budownictwie. Pod wpływem ogromnego popytu na siłę roboczą znacznie rośnie ich wynagrodzenie. Jak informuje serwis dla Ukraińców w Polsce yavp.pl powołując się na wydanie „Rzeczpospolita”, w branży transportowej i w magazynach w Polsce pracuje 326 tysięcy Ukraińców, w handlu – 200 tysięcy, w branży turystycznej – 116 tysięcy, a 15 tysięcy – w sektorze naukowym i technicznym.

Badania wśród polskich pracodawców wskazują, że w tym roku co czwarta firma chce widzieć ukraińskich obywateli wśród swoich pracowników, informuje portal Pracuj.

To pragnienie związane jest z tym, że Ukraina ma duży potencjał kadrowy. Wielu z przyjezdnych to wykształceni i kompetentni specjaliści, dobrze zmotywowani. Mogą oni znacznie pomóc polskim firmom, które cierpią na brak pracowników.

Rośnie odsetek Ukraińców pracujących na stanowiskach menadżerskich i jako wykwalifikowana siła robocza. Ponad jedna trzecia wszystkich pracujących w Polsce Ukraińców (37,5%) pracuje na produkcji jako wykwalifikowani pracownicy, 18,8% – w marketingu i sprzedaży, 12,5% to pracownicy biurowi, podczas gdy na stanowiskach kierowniczych pracuje 4,2% Ukraińców.

 

Praca w Polsce