Ukraina: Dlaczego euro się umacnia i co będzie z kursem dolara na Ukrainie

Ukraina: Dlaczego euro się umacnia i co będzie z kursem dolara na Ukrainie
Latem oficjalny kurs dolara w stosunku do hrywny spadł z 26,3 do 25,7 hrywny. Jednak eksperci są pewni, że taka tendencja nie utrzyma się długo.

Latem na Ukrainie tradycyjnie stabilizuje się kurs waluty krajowej. Sezonowy współczynnik wzmocnienia hrywny występuje z powodu dochodów z rolnictwa (rolnicy sprowadzają walutę do kraju) i tradycyjnie wysokich dochodów eksportowych. W tym roku pojawił się dodatkowy czynnik wpływający na rewaluację hrywny w stosunku do amerykańskiej waluty. Destabilizacja polityczna w USA i skandale wokół prezydenta Donalda Trumpa doprowadziły do osłabienia dolara na rynkach walutowych. Kurs amerykańskiej waluty w stosunku do hrywny stabilnie spada, równocześnie euro zdrożało prawie o 70 kopiejek. Serwis segodnya.ua wyjaśnił, co stanie się z hrywną w ostatnim miesiącu lata.

Co się dzieje z kursem euro

Głównym powodem umocnienia się euro na Ukrainie jest umocnienie się europejskiej waluty w stosunku do amerykańskiego. Jak zauważa starszy analityk „Alpari” Wadim Josub, w tym roku para dolar/euro wzrosła z 1,03 do 1,19 – dolar „stracił” na cenie prawie 15%. Taką tendencję tłumaczy kilka czynników. Po pierwsze, europejska gospodarka rośnie szybciej, niż przewidywali eksperci, a amerykańska – wręcz przeciwnie. Na kurs dolara wpływa również sytuacja polityczna w USA. Na przykład, w kwietniu, po wywiadzie amerykańskiego prezydenta dla gazety The Wall Street Journal, w którym stwierdził on, że „nasz dolar jest za silny”, kurs amerykańskiej waluty na rynkach azjatyckich spadł do rekordowych od pół roku wskaźników i spadł z 111 do 108,7 japońskiego jena.

Na początku tego tygodnia euro na Ukrainie sprzedawano za 30,67 hrywien, w tej chwili oficjalny kurs ustabilizował się na poziomie 30,14 hrywien. „Dalsze zachowanie się kursu euro na Ukrainie nadal będzie w pełni zależeć od wahań europejskiej waluty w stosunku do dolara. Jest bardzo prawdopodobna korekta wartości euro po tak długim wzroście, a to oznacza, że euro stanieje jesienią do 28,5-29 hrywien”, – mówi Wadim Josub.

Nawiasem mówiąc, kurs euro na Ukrainie wynosił ponad 30,7 hrywien tylko w lutym-marcu 2017 roku. Wtedy odnotowano historyczne maksimum – europejską walutę sprzedawano za 31,41 hrywny.

Co będzie z kursem dolara

W tym samym czasie z dolarem na Ukrainie sprawy mają się inaczej. Stabilne wzmocnienie hrywny w stosunku do amerykańskiej waluty zaczęło się na początku lata i trwa do tej pory. „Alpari” przewiduje, że do końca sierpnia dolar będzie sprzedawany za 25,7 hrywien. „Spodziewamy się kontynuacji umiarkowanego umocnienia hrywny w sierpniu i w tym miesiącu będzie się ona znajdowała w zakresie 25,5-26,0 hrywien za dolara, najbardziej prawdopodobny kurs na rynku bezgotówkowym do końca miesiąca to 25,7 hrywien”, – są pewni analitycy firmy.

Wadim Jobus jest pewien, że stabilny kurs hrywny w stosunku do dolara będzie trwał co najmniej do końca lata. Począwszy od września aż do końca roku oczekuje się płynnego wzrostu dolara do 26,5 – 27 hrywien. Dewaluację hrywny przewiduje również ukraiński rząd. Według uchwały budżetowej, dolar będzie drożeć przez następne trzy lata. W przyszłym roku jego wartość wzrośnie do 27 hrywien, a w 2019 roku już do 30,5 hrywien.

Należy pamiętać, że od wartości amerykańskiej waluty zależy poziom inflacji na Ukrainie. Szacuje się, że jedna czwarta koszyka konsumenckiego Ukraińca to towary importowane, w tym zasoby energetyczne. Od kursu dolara zależą ceny gazu i benzyny. Przy tym ceny benzyny są wliczone w koszty transportu towarów. Na Ukrainie do dolara „są przywiązane” ceny sprzętów, mieszkań na rynku wtórnym, samochodów itp.

Artykuły powiązane