Ukraina może zostać światowym eksporterem owoców i warzyw – Departament Handlu USA

Ukraina może zostać światowym eksporterem owoców i warzyw – Departament Handlu USA
Ukraina może zostać największą bazą eksportową warzyw i owoców – zarówno świeżych, jak i przetworzonych, stwierdzono w raporcie amerykańskiego Departamentu Handlu dotyczącym perspektyw przemysłu owocowo-warzywnego sektora rolnego Ukrainy.

Badanie ukraińskiego przemysłu owocowo-warzywnego i poziomu jego eksportu przeprowadziła Służba Handlowa USA. W raporcie podkreślono, że ukraińskie firmy zdają sobie sprawę, że mogą zostać światowymi liderami w produkcji i przetwórstwie warzyw i owoców. W dużej mierze przyczyniają się do tego sprzyjające warunki klimatyczne oraz urodzajne czarnoziemy (jedna trzecia światowych zasobów).

Obecnie Ukraina zajmuje 5 miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji owoców i warzyw oraz 11 miejsce pod względem uprawy żywności ekologicznej. Warto zauważyć, że w 2016 roku w kraju uprawiano o 17% więcej produktów organicznych niż rok wcześniej (według danych FAO, średni światowy wzrost był dwukrotnie niższy, wyniósł 7,4%). Szybki rozwój produkcji żywności ekologicznej na Ukrainie stymuluje po pierwsze wysoki zwrot z inwestycji – około 300 procent, a po drugie, zwiększenie popytu na te produkty w bogatych krajach Europy i świata (na przykład w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku ekologiczną żywność zakupiło przynajmniej raz 82% obywateli).

W raporcie Departamentu Handlu USA wskazano, że do całkowitej reorientacji powiązań handlowych kompleks przemysłu agrarnego Ukrainy popchnęło pogorszenie stosunków z Federacją Rosyjską i rozpętanie przez Moskwę wojny handlowej. „Taka reorientacja w kierunku ze Wschodu na Zachód wymaga od firm ukraińskich przestrzegania wysokich standardów produkcji, co z kolei wymaga od nich wyszukiwania najlepszych środków i źródeł produkcji” – stwierdzają amerykańscy eksperci.

Według danych Ukraińskiego Instytutu Gospodarki Agrarnej, w pierwszym półroczu tego roku obroty handlowe między Ukrainą i Unią Europejską wzrosły do 3,8 mld dolarów. Głównymi nabywcami ukraińskich produktów agrarnych są Niemcy, Hiszpania, Włochy, Holandia, Polska, Francja (73% eksportu ukraińskiego sektora agrarnego do Europy). Co ważne, Ukraina ma dodatni bilans (ponad 1,7 mld dolarów) handlu produktami rolnymi z krajami UE.

Zdaniem ekspertów, w tym roku Ukraina może poważnie zwiększyć eksport do Unii Europejskiej warzyw szklarniowych (pomidorów, ogórków, papryki), młodej kapusty, bakłażanów, cukinii, czosnku, szparagów, batatów(!), borówek, porzeczki, jagód, arbuzów i melonów.

W zeszłym roku w porównaniu z 2015 rokiem Ukraina zwiększyła eksport do UE młodej kapusty 4,5 razy, papryki 3,5 razy, ogórków prawie 2 razy, pomidorów 1,5 razy, borówek prawie 4 razy.

Ołeksandr Dannynczenko, profi-forex.org

Artykuły powiązane