Cztery światowe firmy chcą nawiązać współpracę z ukraińskim systemem transportu gazu

Cztery światowe firmy chcą nawiązać współpracę z ukraińskim systemem transportu gazu
Inicjatywa wyszła od Ukrainy.

Cztery duże światowe firmy są zainteresowane nawiązaniem współpracy z systemem przesyłowym gazu Ukrainy. Powiedział o tym szef zarządu „Naftohazu Ukrainy” Andrij Kobolew na antenie „5 Kanału”.

„Nasz system przesyłowy gazu musi być pragmatycznie interesujący. Mamy czterech konkretnych interesantów. To cztery duże światowe firmy gazowe. Dwie z nich należą do kategorii największych. Są one właścicielami operatorów dużych systemów w Europie. Dla nich nasz system transportu gazu jest strategicznie interesujący, jest potencjalnie finansowo ciekawy. Przedstawiciele firm przyszli do nas i prowadzą z nami rozmowy na temat warunków współpracy z ukraińskim systemem transportu gazu”, - powiedział Kobolew.

Jego zdaniem, inicjatywa wyszła od Ukrainy, jednak na początku nikt nie wykazywał zainteresowania ukraińskim systemem przesyłowym.

„Zainteresowanie pojawiło się dopiero wtedy, gdy stało się oczywiste, że za pomocą tego mechanizmu można zatrzymać »Nord Stream 2«”, - powiedział prezes zarządu „Naftohazu”.

Artykuły powiązane