W porcie morskim w Odessie rozpoczyna działalność serwis „AutoHub”dla rejestracji zagranicznych samochodów

W porcie morskim w Odessie rozpoczyna działalność serwis „AutoHub”dla rejestracji zagranicznych samochodów
Nowy serwis „AutoHub” do łatwej rejestracji zakupionych za granicą samochodów rozpoczął działalność w piątek, 8 września, na terenie Odeskiego Portu Morskiego.
Będzie tam organizowana praca siedmiu publicznych i prywatnych instytucji, w tym służby celnej, straży granicznej, różnych ekspertów, a także firmy ubezpieczeniowej, banku i oddziału centrum obsługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. O tym informuje Interfax-Ukraina, powołując się na dane Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy.

W otwarciu serwisu „AutoHub” wzięli udział premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, pełniący obowiązki szefa Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy Myrosław Prodan, szef Odeskiego Oddziału Służby Celnej Ołeksandr Własow, szef Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Stepanow.

Według informacji PSFU, w bieżącym roku do Odeskiego Portu Morskiego wpłynęło około 300 statków z kontenerami. W wielu z nich znajdowały się używane samochody z USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ od 2016 roku takie samochody mogą być sprowadzane według znacznie obniżonych stawek podatku akcyzowego.

Opracowanie projektu pilotażowego „AutoHub” rozpoczęło się na początku lata bieżącego roku. Proces będzie zorganizowany w następujący sposób: kontenery z samochodami, które przybyły do portu, będą transportowane na teren serwisu „AutoHub”, gdzie samochody będą rozładowywane i umieszczane na specjalnym placu, następnie będzie dokonywany ich przegląd oraz robione zdjęcia w obecności pracowników straży granicznej, ekspertów i pracowników urzędu celnego. Później samochód będzie rejestrowany w tzw. „jednym okienku” serwisu.

Obecnie w pobliżu placu firmy „Euroterminal” (gdzie już połączono pracę celników, straży granicznej, pracowników wydziału do walki z przemytem) kończy się budowa serwisu samochodowego, gdzie w razie potrzeby będzie można wyremontować samochód zgodnie z krajowymi normami technicznymi, po czym kierowca będzie mógł ostatecznie zarejestrować samochód i wyjechać z portu z tablicami rejestracyjnymi dowolnego regionu Ukrainy.

Przewiduje się, że samochody będzie można rejestrować codziennie od 9 do 21, dziennie serwis obsłuży od 50 do 100 osób.

Kierownictwo portu oczekuje, że pozwoli to na zwiększenie obrotów portu, tym samym zwiększenie wpływów do budżetu.

Artykuły powiązane