W najbliższym czasie w ukraińskim systemie bankowym mogą zajść radykalne zmiany – ekspert

W najbliższym czasie w ukraińskim systemie bankowym mogą zajść radykalne zmiany – ekspert
Niekonwencjonalne instytucje finansowe mogą wyprzeć z rynku tradycyjne banki.

System bankowy Ukrainy może znaleźć się w kryzysowej sytuacji, której krajowa gospodarka jeszcze nie widziała. O tym w swoim artykule dla ZN.UA pisze Ołena Szczerbakowa, członek rady Narodowego Banku Ukrainy.

Autorka zaznacza w nim, że kompanie fintech, operatorzy telefonów komórkowych, sieci handlowe planują zastąpić tradycyjne banki. Banki tracą biznes, którego z przyczyn obiektywnych w kraju i tak nie jest zbyt dużo. Według czerwcowego Raportu stabilności finansowej NBU, w okresie od stycznia do maja 2017 roku kredyty brutto ukraińskich banków zmniejszyły się o 0,7%.

Jako jedną z możliwych przyczyn zmian krajobrazu na rynku finansowym autorka wskazała brak równowagi między wymaganiami w stosunku do banków i innych podmiotów gospodarczych. Wzmocnienie wymogów regulacyjnych systemu bankowego dotyczy wyłącznie banków, nie ma natomiast wpływu na korporacje, instytucje finansowe, inne podmioty gospodarcze.

Równocześnie nacjonalizacja „Privatbanku” doprowadziła do tego, że udział państwa w sektorze bankowym przekroczył wszystkie dopuszczalne granice: 56% aktywów netto i 62% depozytów społeczeństwa. W przyszłości państwo będzie musiało włożyć więcej wysiłku w to, aby utrzymać tracące konkurencyjność instytucje bankowe.

„Można przypuszczać, że jeśli obecne tendencje będą kontynuowane, to sektor finansowy Ukrainy będzie miał charakter głównie państwowy, a jego prywatny składnik przypadnie w udziale »nowym graczom«. Państwo będzie musiało znacznie ponieść wydatki, aby utrzymać państwowe banki na powierzchni — są one zbyt ważne, aby »upaść«. Nowe kompanie finansowe i operatorzy komórkowi będą spieniężać swoją nieprzejrzystość i kosztem tego wypierać tradycyjne banki z rynku. Tylko, że w dłuższej perspektywie trend ten może doprowadzić do ogromnych wstrząsów finansowych. Pojawi się taki finansowy Petya [jeden z ostatnich wirusów komputerowych - red.] i zabierze wszystkie pieniądze Ukraińców w nieznanym kierunku”, - zapowiada autorka artykułu.

Zdaniem Szczerbakowej, aby uniknąć takiego rozwoju wydarzeń państwo powinno zadbać o konkurencyjne warunki na rynku finansowym.

„Przed zorganizowaniem wyścigów między klasycznymi bankami i innowacyjnymi usługami finansowymi, państwo powinno wyrównać warunki startowe takiej konkurencji. Bardzo długo dyskutowano nad pomysłem oddania wszystkich istniejących instytucji finansowych pod skrzydła Banku Narodowego Ukrainy, a nawet wiele działo się w tym kierunku. Jednak taka ustawa do tej pory nie została przyjęta i poważna nierównowaga została zachowana. Okazuje się, że ktoś na polu gry gra w warcaby, a z drugiej strony ktoś gra w »Czapajewa«. I to stopniowo prowadzi do asymetrii struktury rynku finansowego na rzecz nowych graczy”, - twierdzi autorka.

Artykuły powiązane