wtorek, 12 wrzesień 2017 14:20

„Gazprom” zwiększy tranzyt gazu przez Ukrainę

„Gazprom” złożył wniosek o zwiększenie tranzytu gazu przez Ukrainę do 315 milionów metrów sześciennych na dobę.

Poinformowała o tym służba prasowa narodowej spółki akcyjnej „Naftohaz Ukrainy”.

Podkreślono, że w ostatnim tygodniu wpłynął wniosek o zwiększenie dobowego tranzytu o 47 milionów metrów sześciennych.

„Narodowa spółka akcyjna »Naftohaz Ukrainy« jest gotowa w pełni zapewnić uwzględnienie wniosku, choć tak znaczne wahania wielkości tranzytu nie zostały przewidziane w warunkach kontraktu między »Naftohazem« i »Gazpromem«”, – zapewniła spółka.

„Naftohaz” zaznaczył, że maksymalna przepustowość ukraińskiego systemu transportu gazu w kierunku Europy wynosi ponad 400 milionów metrów sześciennych na dobę.

Wniosek rosyjskiej spółki zakłada zwiększenie tranzytu z uwagi na planowany coroczny remont rurociągu „Nord Stream”, który potrwa do 22 września.

Jak podkreślił operator Nord Stream AG, termin zatrzymania pracy gazociągu został wcześniej uzgodniony z partnerami.

Według danych „Ukrtranshazu” tranzyt gazu do Europy przez Ukrainę w okresie od stycznia do sierpnia wzrósł o 23,4% w porównaniu z analogicznym wskaźnikiem z ubiegłego roku – do 61,95 mld metrów sześciennych. To najwyższy wskaźnik od 2011 roku.

Jak poinformowano, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaproponował zmienić zasady tranzytu i świadczyć usługi w zakresie transportu rosyjskiego gazu przez terytorium ukraińskie nie „Gazpromowi”, a jego europejskim klientom.

 

Praca w Polsce