Kontyngenty UE na ukraińskie produkty rolne będą wzrastać corocznie o 10%

Kontyngenty UE na ukraińskie produkty rolne będą wzrastać corocznie o 10%
1 października 2017 r. weszło w życie rozporządzenie UE o przyznaniu Ukrainie dodatkowych preferencji handlowych na szereg ukraińskich towarów rolniczych, które będzie działać w ciągu 3 lat.

Poinformowała o tym zastępca ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy ds. integracji europejskiej Olha Trofimcewa, zawiadamia służba prasowa resortu.

"Jak już dobrze wiadomo, od 1 października 2017 r. weszło w życie rozporządzenie 2017/1566 UE o przyznaniu Ukrainie dodatkowych preferencji handlowych. Zgodnie z dokumentem, dodatkowe kwoty działają już na 5 pozycjach ukraińskich towarów: miód, sok z winogron, kasza jęczmienna i mąka, przetworzone pomidory, owies. A od 1 stycznia 2018 roku również zaczną obowiązywać dodatkowe preferencje na pszenicę, kukurydzę i jęczmień. Ale chcę zauważyć, że oprócz tego, w 2017 roku, równolegle z tym, według parametrów strefy wolnego handlu między Ukrainą i UE, zostały planowo powiększone kontyngenty taryfowe dla 18 ukraińskich towarów rolniczych", - powiedziała Olha Trofimcewa.

Powiedziała, że według warunków strefy wolnego handlu między Ukrainą i UE, które są zawarte w Umowie o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE, uwzględniono modyfikację kontyngentów taryfowych odnośnie ich zwiększenia na cały szereg ukraińskich towarów rolnych i spożywczych.

"Te pozycje będą zwiększać się jednorazowo w ciągu pięciu lat, średnio o 10% rocznie. Na przykład, w 2016 r. wielkość kwoty na ukraińskie mięso drobiowe wynosiła 16 000 ton, a w 2017 roku wzrosła do 16 800 ton, w 2018 roku wielkość kontyngentów taryfowych będzie już na poziomie 17 600 ton", - powiedziała Trofimcewa. Dodała, że wielkość preferencji handlowych będzie rosnąć w przyszłości na: jagnięcinę, kaszę jęczmienną i mąkę, przetworzoną skrobię, soki winogronowe i jabłkowe, miód, jaja i inne.

"Wszystkie te stopniowe przyrosty ilości preferencji handlowych dla produktów ukraińskich są dodatkowymi możliwościami dla naszych eksporterów na rynku europejskim. Ale nie omieszkam po raz kolejny przypomnieć, że ukraińscy eksporterzy z powodzeniem dostarczają swoje produkty na rynki UE w znacznych ilościach także poza ustawowymi kontyngentami taryfowymi. Dziś, 288 ukraińskich przedsiębiorstw ma prawo dostępu do europejskiego rynku, w tym 108 eksportuje na ten rynek produkty żywnościowe do spożycia przez ludzi", - reasumowała Trofimcewa.

Przypomnijmy, że według stanu na dzień 4 października 2017 roku, Ukraina wyczerpała w 100% importowe kontyngenty taryfowe UE na takie ukraińskie towary, jak: miód, cukier, kasza jęczmienna i mąka, przetworzone pomidory, sok winogronowy i jabłkowy, owies, jęczmień, kukurydza, pszenica. Ale pozostaje szereg towarów, gdzie limity nie zostały wyczerpane w ogóle: baranina, wołowina, grzyby, produkty z przetworzonego mleka i inne.

Artykuły powiązane