Ukraina i Wietnam porozumiały się w sprawie rozszerzenia współpracy gospodarczej

Ukraina i Wietnam porozumiały się w sprawie rozszerzenia współpracy gospodarczej
Na plenarnym posiedzeniu ukraińsko-wietnamskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy handlowo-gospodarczej i naukowo-technicznej strony porozumiały się w sprawie rozszerzenia współpracy w sferze gospodarczej.

Informuje o tym ukraiński portal rządowy.

„Ukraina i Wietnam posiadają wspaniałe perspektywy bardziej dynamicznego rozwoju stosunków handlowo-gospodarczych. Według badań przeprowadzonych w ramach planowania Strategii Eksportowej Ukrainy, Wietnam znajduje się na dziś na liście krajów, z którymi Ukraina prowadzi handel na bardzo niskim poziomie. Między innymi dotyczy to produktów sektora agrarnego. Wtorkowe porozumienia dadzą dodatkowy impuls, aby nadrobić zaległości i już w najbliższym czasie wyjść na jakościowo nowy poziom korzystnej współpracy”, - powiedział pierwszy zastępca ministra rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Maksym Nefiodow.

Obroty handlowe między Ukrainą i Wietnamem od ostatnich dwóch lat stabilnie rosną. Na podstawie wyników 2016 roku Wietnam stał się jednym z największych partnerów handlowych Ukrainy wśród krajów Azji i Pacyfiku. Według danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, na podstawie 7 miesięcy 2017 roku obroty handlowe między Ukrainą i Wietnamem wyniosły 242,9 mln dolarów (wzrost na poziomie 17,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku). Eksport wyniósł 48,6 mln i wzrósł o 14,5%.

Ukraina jest zainteresowana rozwojem współpracy z Wietnamem, zwłaszcza w kwestii dotyczącej udzielenia Ukrainie pozwolenia na eksport produktów pochodzenia roślinnego na rynek Wietnamu. Ukraina stara się również pogłębić współpracę w odniesieniu do produkcji towarów przemysłu maszynowego, współpracę w sferze energetycznej, a mianowicie w projektach modernizacji, odbudowy i budowy nowych stacji elektroenergetycznych na terenie Wietnamu.

Artykuły powiązane