EBOR będzie kontynuować emisję euroobligacji w hrywnie

EBOR będzie kontynuować emisję euroobligacji w hrywnie
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju planuje kontynuować emisję euroobligacji w hrywnie.

O tym serwisowi ukranews.com powiedział starszy doradca EBOR w Europie Wschodniej i na Kaukazie Anton Usow.

Jego zdaniem, dana emisja była emisją próbną w celu sprawdzenia, czy na rynku istnieje zapotrzebowanie na podobne papiery wartościowe.

„Była to syntetyczna emisja w walucie krajowej, w rzeczywistości - swap na okres 1 roku, który został wpisany na listing Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Emisja została przeprowadzona na próbę, aby przyjrzeć się, jak możemy pracować z hrywną. Jest to również częścią naszych skonsolidowanych wysiłków na rzecz rozwoju rynków kapitałowych na Ukrainie i kredytów w walucie lokalnej”, - poinformował Usow.

Jak powiedział, EBOR będzie również w przyszłości prowadzić emisję podobnego narzędzia.

„Praca ta najprawdopodobniej będzie kontynuowana w przyszłości, ponieważ popyt był ogromny. Na razie trudno mówić o parametrach i ilościach dalszych emisji. W początkowych etapach emisja będzie niewielka. Jeśli popyt będzie stały, będzie można mówić o jakichś poważnych planach, jak również o tym, jak te pieniądze zostaną wykorzystane”, - powiedział przedstawiciel EBOR.

Podkreślił, że przy tym EBOR podtrzymuje plany emisji obligacji w hrywnie.

„W naszych planach bezwzględnie jest emisja obligacji w hrywnie. Jak mówiliśmy wcześniej, wielkość emisji w początkowych etapach będzie mała i będzie mieć docelowe zastosowanie. Mowa o późniejszym kredytowaniu podmiotów, które notują przychody w walucie krajowej. To, jak zwykle, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki samorządowe”, - dodał Usow.

Jak informowaliśmy wcześniej, 2 sierpnia EBOR wyemitował euroobligacje o wartości 10 mln hrywien z okresem wykupu 1 rok.

Euroobligacje zostały wyemitowane na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Rentowność papierów wyniosła 9,5% w skali roku, okres ich spłaty - 2 sierpnia 2018 roku.

Emitentem został bank ING Wholesale Banking (Londyn), depozytariuszami – Euroclear Bank, Clearstream Banking S. A.

Euroobligacje emitowano w hrywnie.

Artykuły powiązane