W obwodzie lwowskim planuje się budowę suchego portu w pobliżu granicy z Polską

W obwodzie lwowskim planuje się budowę suchego portu w pobliżu granicy z Polską
Orientacyjnie ziemie pod suchy port zostaną wydzielone między Mościskami i wsią Rodatycze w obwodzie lwowskim.

W obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy z Polską, planowana jest budowa suchego portu. Poinformował o tym szef zarządu polityki inwestycyjnej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Roman Matis, przekazuje „Interfax-Ukraina”.

„W tej chwili rozpatrywany jest status działek, które mogą zostać przeznaczone pod budowę centrum logistycznego, a wiosną 2018 roku władze obwodu zaprezentują biznesmenom projekt inwestycyjny”, – powiedział.

Matis zaznaczył, że orientacyjnie ziemie pod suchy port zostaną wydzielone między Mościskami i wsią Rodatycze w obwodzie lwowskim.

Jego zdaniem, działki są wybierane tak, aby znajdowały się one w pobliżu gałęzi kolejowych o europejskiej szerokości toru, które biegną z terytorium Polski do rejonu mościskiego i łączą się z ukraińską koleją. W ten sposób ładunki będzie można przewozić na Ukrainę z Polski i odwrotnie koleją, a nie transportem ciężarowym, jak przeważnie zachodzi to obecnie.

Suchy port to wewnętrzny terminal połączony bezpośrednio połączeniem drogowym lub kolejowym z portem morskim. Pełni funkcję centrum przeładunkowego ładunków morskich na trasach krajowych. Oprócz roli centrum przeładunkowego towarów suche porty mogą także przechowywać ładunki i świadczyć usługi w zakresie odprawy celnej towarów.

Artykuły powiązane