czwartek, 09 listopad 2017 10:31

Ukraina wprowadza sankcje wobec największego dostawcy antracytu do kraju

Sankcje wejdą w życie po upływie 40 dni.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy wprowadziło sankcje przeciwko Spółce z o. o. „Jużtrans” (Szachty, obwód rostowski), która jest jednym z największych dostawców antracytu na Ukrainę, między innymi dla potrzeb firmy energetycznej „Donbasenerho”. Czytamy o tym w rozporządzeniu ministerstwa z 30 października nr 1583, pisze LIGA.net.

Sankcje wprowadzane są na wniosek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i wejdą w życie po upływie 40 dni. „Za działania, które mogą zaszkodzić narodowemu bezpieczeństwu gospodarczemu”, - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia. „Jużtrans” nie będzie mógł realizować zagranicznej działalności gospodarczej z podmiotami na Ukrainie.

Przypomnijmy, że prokuratura na Ukrainie prowadzi śledztwo w sprawie dostawy antracytu z oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego dla „Centrenerho”.

Spółka z o. o. „Jużtrans” wchodzi w skład Południowej Kompanii Węglowej, która jest właścicielem aktywów w obwodzie rostowskim (zarząd kopalń Sadkinskoje). „Jużtrans” jest jednym z największych dostawców węgla antracytowego z Rosji. Węgiel ten jest spalany w elektrowniach cieplnych. Ponadto, firma dostarcza antracyt dla potrzeb hut i innych zakładów przemysłowych na Ukrainie. Od maja do 22 października tego roku „Jużtrans”, według danych Kolei Rosyjskich, dostarczył dla „Donbasenerho” ponad 100 tysięcy ton antracytu.

 

Praca w Polsce