piątek, 10 listopad 2017 16:42

Projekt ustawy o prywatyzacji przyjęto w pierwszym czytaniu

Małe obiekty Ukraina zacznie sprzedawać przez Internet.

Rada Najwyższa Ukrainy na swoim porannym posiedzeniu w czwartek, 9 listopada, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 7066 o prywatyzacji majątku państwowego, która jest jednym z wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jak informuje serwis LB.ua, Głosowało za nim 258 deputowanych.

To jednolity ramowy projekt ustawy, która ma zastąpić siedem aktów prawnych regulujących sprzedaż majątku państwowego i znacznie uprościć całą procedurę.

Dzieli on obiekty majątku państwowego na duże (z aktywami ponad 250 mln hrywien) i małe. Pierwsze będą sprzedawane z udziałem profesjonalnych doradców, a drugie na elektronicznych giełdach, takich jak Prozorro, gdzie sprzedawane są aktywa banków lub aktywa przedsiębiorstw państwowych.

Rzeczoznawcy nie będą już brali udziału w procesie prywatyzacji, cenę obiektów określi rynek.

Ustawa skróci również czas przygotowania do sprzedaży z obecnych 9-12 miesięcy do 4-5 miesięcy i wydłuży termin składania wniosków potencjalnych nabywców z 20-45 dni do 20-180 dni.

Nowy projekt ustawy przewiduje wzmocnienie ochrony praw inwestorów, możliwość zastosowania arbitrażu międzynarodowego i zastosowanie angielskiego prawa umowy za porozumieniem stron.

Projekt ustawy zakazuje udziału w prywatyzacji klientom z Rosji.

 

Praca w Polsce