Amerykanie inwestują 150 milionów dolarów w ukraińską branżę budowy samolotów

Amerykanie inwestują 150 milionów dolarów w ukraińską branżę budowy samolotów Foto: Ukroboronprom
„Ukroboronprom”, Charkowski Państwowy Lotniczy Zakład Produkcyjny i amerykańska spółka Oriole Capital Group porozumiały się w sprawie zainwestowania 150 milionów dolarów.

Zawiadamia o tym służba prasowa „Ukroboronpromu”.

Zgodnie z umową Charkowski Państwowy Lotniczy Zakład Produkcyjny, wchodzący w skład „Ukroboronpromu”, dostanie zamówienie na seryjną produkcję samolotów.

Porozumienie zostało zawarte podczas międzynarodowych targów Dubai Airshow 2017, które obecnie odbywają się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Chodzi przede wszystkim o seryjną produkcję An-74 w różnych wersjach w zakładach ChPLZP.

Z kolei Oriole Capital Group uzyska prawo do inwestycji w produkcję, modernizację i sprzedaż tych samolotów.

Kluczowymi elementami współpracy są modernizacja istniejących wyrobów, pełne zaangażowanie wszystkich 3 tys. specjalistów charkowskiego przedsiębiorstwa, a także program modernizacji samolotów i awioniki, co pomoże zwiększyć unikalne możliwości eksploatacyjne samolotu An-74.

Ponadto ChPLZP będzie dostawać zamówienia na wykonanie części zamiennych do samolotów, ich konserwację oraz szkolenia pilotów. Jak podkreślono, zakład w chwili obecnej jest w stadium bankructwa, gdyż od ponad 5 lat nie wypuścił żadnego samolotu. Jego dług sięga ponad 3 mld hrywien, w związku z czym nie podlega prywatyzacji.

„Po raz pierwszy do przedsiębiorstwa lotniczego w naszym kraju wchodzi potężny inwestor międzynarodowego poziomu, który planuje inwestować przez wiele lat”, – powiedział dyrektor generalny „Ukroboronpromu” Roman Romanow.

Wcześniej poinformowano, że „Ukroboronprom”, na czele którego stoją zbliżeni do prezydenta menedżerowie, przelewa dziesiątki milionów środków budżetowych fikcyjnym firmom

„Ukroboronprom” zapewniał później, że nie działa w ten sposób, a jego praca jest przejrzysta.

Artykuły powiązane