W pobliżu granicy z Polską zostanie zbudowany drugi na Ukrainie „suchy port”

W pobliżu granicy z Polską zostanie zbudowany drugi na Ukrainie „suchy port”
W obwodzie lwowskim planuje się stworzyć duży hub logistyczny, służący do przeładunku i składowania towarów przewożonych koleją.
Jak poinformował portal ZAXID.NET szef polityki inwestycyjnej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Roman Matys, „suchy port” planuje się zbudować w pobliżu stacji kolejowych Mościska-1, Mościska-2 i Rodatycze.

„Będziemy wybierać miejsce na port, kierując się tym, by przy realizacji tego projektu występowało jak najmniej przeszkód w komunikacji. Przewagę będą miały te miejsca, w których jest kolej lub które mają możliwość ułożenia dodatkowych torów na niewielkim odcinku oraz podłączenia ich do już istniejących”, – powiedział Roman Matys.

Jak mówi Matys, obecnie LOAP przeprowadza robocze spotkania z przedstawicielami rejonów, w których może zostać utworzony „suchy port”. Dyskusje przyciągają także przedstawicieli „Ukrzaliznyci”. Działka, na której zostanie utworzony „suchy port”, jeszcze nie została wybrana, powinna jednak znajdować się na terenie w pobliżu stacji kolejowych Mościska-1, Mościska-2 i Rodatycze.

„Jest oczywiste, że powinna to być działka z możliwością rozmieszczenia wielu przedsiębiorstw logistycznych, ponieważ większa lokalizacja jest lepsza dla takiego projektu. Dlatego bardzo małe lokalizacje, o powierzchni 10-15 ha, nie będą rozpatrywane”, – dodał Roman Matys.

Do wiosny 2018 roku LOAP wybierze działkę, opracuje zadanie projektowe i rozpocznie negocjacje z inwestorami w sprawie realizacji projektu. Jak mówi Matys, „suchy port”, który zostanie stworzony w obwodzie lwowskim, będzie drugim na Ukrainie – pierwszy znajduje się w Odessie.

„Odessa to miejscowość portowa, nie wiem, czy jest sens rozdzielać port suchy i wodny. To tak naprawdę jeden logistyczny ekosystem, dlatego, jeśli trzymać się definicji, to tak, będzie to drugi (suchy port). Jeśli mówić globalnie, to mimo że u nas (we Lwowie) morza nie ma, w rzeczywistości będzie to jedyne miejsce przewozu suchych ładunków, w którym będzie odbywać się przeładunek towaru w kierunku Europy”, – skomentował Roman Matys.

Artykuły powiązane