Poroszenko o klimacie inwestycyjnym: ogólnie nie jestem niezadowolony z postępu

Poroszenko o klimacie inwestycyjnym: ogólnie nie jestem niezadowolony z postępu Foto: twitter.com/poroshenko
Z regularnych badań Europejskiego Stowarzyszenie Biznesowego i Amerykańskiej Izby Handlowej wynika, że zmiany na Ukrainie stają się widoczne dla otoczenia biznesowego.

Około 65% międzynarodowych firm działających na Ukrainie spodziewa się wzrostu w 2018 roku.

Powiedział o tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czasie spotkania z przedstawicielami kręgów biznesowych, zawiadamia służba prasowa Administracji Prezydenta.

„Prezydent podkreślił, że według sondażu, 65% międzynarodowych firm działających na Ukrainie spodziewa się wzrostu w przyszłym roku, z czego 40% ma nadzieję na dwucyfrowy wzrost”, - czytamy w komunikacie.

Poroszenko zwrócił uwagę na ogłoszony 15 listopada raport Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Komisji Europejskiej na temat postępów reform w 2017 roku.

„Ukraina, zgodnie z tym samym badaniem, staje się ciekawym miejscem dla inwestycji w produkcję w celu dalszego eksportu do Europy, między innymi Wschodniej i Południowej, jak i do Turcji. Wśród 23 rynków regionu Ukraina pod względem dynamiki sprzedaży podniosła się z 22 miejsca w 2015 roku na 5 w 2017 roku”, - powiedział szef państwa.

Prezydent podziękował także wszystkim międzynarodowym firmom, które zmieniły swoją strukturę zarządzania w regionie. „Ponad 60% firm, obecnych na Ukrainie, które wcześniej ograniczały się jedynie do biur w Moskwie, obecnie jest podporządkowanych europejskim siedzibom”, - powiedział szef państwa.

Poroszenko podkreślił, że w ostatnim badaniu Doing Business Ukraina najbardziej znaczący postęp przejawiła w kategorii „pozwolenie na budowę” – podniosła się ze 140 na 35 miejsce; w kategorii „opodatkowanie” – z 84 na 43 pozycję.

„Jednak absolutnie nie patrzymy przez różowe okulary. Ogólnie nie jestem zadowolony z postępów. Są sfery, w których okazał się on niewystarczający w porównaniu z innymi krajami: kredyty, handel międzynarodowy, zapewnienie wykonania kontraktów, ochrona inwestorów, w tym mniejszościowych”, - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Podkreślił, że szczególną uwagę należy zwrócić na te kategorie w Doing Business, w których Ukraina jest poniżej 100 miejsca. To między innymi „rozliczenie niewypłacalności” i „przyłączanie do sieci energii elektrycznej”.

Artykuły powiązane