Ukraina zwróciła się do UE w sprawie rozszerzenia pozwalającego na eksport wołowiny

Ukraina zwróciła się do UE w sprawie rozszerzenia pozwalającego na eksport wołowiny
Ukraina liczy na to, że w ciągu dwóch lat, do końca 2019 roku, uzyska pozwolenie Unii Europejskiej na rozpoczęcie dostaw wołowiny.
Odpowiedni wniosek Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności (MPRiŻ) już skierowało do Komisji Europejskiej.

Poinformowała o tym zastępczyni ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy ds. integracji europejskiej Olha Trofimcewa, przekazuje „Europejska Prawda”.

„Wysłaliśmy już wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie rozpoczęcia konsultacji dotyczących otwarcia rynku europejskiego na ukraińską wołowinę”, – powiedziała, przypominając, że procedura uzyskania takiego zezwolenia trwa około dwóch lat.

Wiceminister wyjaśniła, że wcześniej kluczowym problemem był brak systemu państwowego monitoringu rozprzestrzeniania się choroby wściekłych krów. Część środków niezbędnych w celu wdrożenia tego monitoringu została jednak włączona do budżetu państwa na rok 2017.

Jak mówi Trofimcewa, już w przyszłym roku na Ukrainę przyjedzie komisja kontrolna, która przeprowadzi dodatkowe ankiety. Trochę czasu zostanie poświęcone na wykonanie wskazanych przez nią poprawek.

„Mamy jednak szanse już pod koniec 2019 roku rozpocząć eksport wołowiny do UE”, – zaznaczyła wiceminister.

Jak zawiadomiono, Ukraina znacznie zwiększyła eksport produktów rolnych do UE. W okresie od stycznia do września 2017 r. eksport ukraińskich towarów rolniczych i spożywczych do krajów Unii Europejskiej wzrósł o 39,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego i wyniósł 4,2 mld dolarów.

Rynek europejski wciąż jest jednak zamknięty na eksport ukraińskiej wołowiny. Zgodnie z Umową o stowarzyszeniu z UE Ukraina powinna uzyskać roczny kontyngent na bezcłowy eksport wołowiny do UE w ilości 12 tys. ton, choć Bruksela do tej pory nie wydała odpowiednich uprawnień z powodu nierozwiązanych kwestii bezpieczeństwa tych produktów.

Artykuły powiązane