„Paradise Papers”: w dokumentach figuruje 68 Ukraińców

„Paradise Papers”: w dokumentach figuruje 68 Ukraińców
68 Ukraińców (55 mężczyzn i 13 kobiet) figuruje w międzynarodowym śledztwie dotyczącym rajów podatkowych „Paradise Papers”.

Informuje o tym DW, powołując się na system analityczny YouControl.

Według YouControl, z 57 spółek offshore, których właścicielami są Ukraińcy, 27 jest zarejestrowanych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, 11 na Bermudach, 7 na Malcie, 4 na wyspie Man, 3 na Kajmanach, 3 na Seszelach, 1 w Wielkiej Brytanii i 1 na wyspie Jersey.

Poinformowano, że dwie trzecie Ukraińców-założycieli spółek offshore „Paradise Papers” jest kierownikami lub właścicielami firm ukraińskich, działających w sektorach finansowo-inwestycyjnym, rolniczym, farmakologicznym, transportowym, energetycznym i IT.

Analitycy YouControl piszą, że ze spółkami offshore współpracuje zarówno grupa firm, zajmujących się przemysłem ciężkim i wielkimi produkcjami, jak i małe startupy, które opracowują programy komputerowe.

Wiosnę 2017 roku działacze Center for Public Integrity, a także Organized Crime and Corruption Reporting Project OCCRP, którzy w zeszłym roku opublikowali projekt „Panama Papers”, otrzymali dostęp do nowych dokumentów, a nowe dziennikarskie śledztwo nazwali „Paradise Papers”.

W tych dokumentach jest także opisywana spółka offshore prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Nowe dane pozwalają dziennikarzom przypuszczać, że Poroszenko stworzył firmę offshore nie po to, aby przekazać „Roshen” „blind trustowi”, a aby zminimalizować podatki.

Artykuły powiązane