Gazprom blokuje wirtualny rewers gazu na Ukrainę – PGNiG

Gazprom blokuje wirtualny rewers gazu na Ukrainę – PGNiG
Polska jest gotowa dostarczać gaz na Ukrainę z wykorzystaniem mechanizmu wirtualnego rewersu, jednak takie rozwiązanie ciągle blokuje rosyjska spółka Gazprom.

Powiedział o tym zastępca prezesa zarządu ds. handlowych PGNіG Maciej Woźniak, informuje Biznesalert.

„Jesteśmy w stanie dalej wspierać ukraińską politykę dywersyfikacji energetycznej poprzez zwiększenie eksportu gazu ziemnego na tamtejszy rynek. Niestety musimy czekać na powiększenie fizycznej przepustowości polsko-ukraińskiego interkonektora. Istniejąca przepustowość transgraniczna mogłaby być w każdej chwili wykorzystywana do dodatkowych usług takich jak wirtualny rewers. Taka opcja jest jednak cały czas blokowana przez Gazprom w taki sam sposób jak w przypadku ukraińsko-słowackiego interkonektora – poprzez odmowę dostępu do kodów dostawców (shipper codes)”, - powiedział Woźniak.

Według informacji PGNiG, w ciągu półtora roku, od sierpnia 2016 do grudnia 2017 roku, firma dostarczyła na Ukrainę w sumie ponad 1 mld metrów sześciennych gazu. W ubiegłym roku dostawy polskiego gazu wzrosły dwukrotnie – do ponad 700 mln metrów sześciennych.

Jak podkreślił Woźniak, Polska jest zadowolona z tego wyniku oraz jest gotowa w przyszłości zwiększyć dostawy gazu na Ukrainę.

„Nasze dostawy są atrakcyjne ze względu na konkurencyjną ofertę handlową, ale są także pewne i stabilne, co ma ogromne znaczenie dla Ukrainy”, - podkreślił zastępca przewodniczącego zarządu PGNіG.

Firma przypomina, że w październiku zeszłego roku podpisano umowy ramowe z „Ukrtranshazem” na magazynowanie gazu w ukraińskich magazynach i jego przesył w ukraińskim systemie, co „otwiera przed PGNіG nowe możliwości handlowe”.

Według danych firmy Argus w trzecim kwartale 2017 roku firma PGNіG była dziewiątym co do wielkości eksporterem gazu na rynek ukraiński.

Artykuły powiązane