Młody ukraiński oligarcha kupił dług Kijowskiego Metra w wysokości 1,8 mld hrywien

Młody ukraiński oligarcha kupił dług Kijowskiego Metra w wysokości 1,8 mld hrywien
Rosyjsko-ukraiński biznesmen Pawło Fuks kupił firmę „Ukrroslizing”, która na początku ubiegłego roku procesowała się z Kijowskim Metrem o 1,96 mld hrywien za dostawę 100 wagonów w latach 2010-2013.

Jak informuje Liga.net, od nowego roku Fuks stał się jedynym beneficjentem „Ukrroslizingu”. 11 stycznia odpowiednie zmiany zostały wpisane do rejestru osób prawnych.

Wcześniej firmę tę media łączyły się z otoczenia Wiktora Janukowycza i rosyjskim państwowym „Wnieszekonombankiem”.

Według szacunków gazety, dług Kijowskiego Metra przed firmą Fuksa wynosi około 1,78 mld hrywien.

Pawło Fuchs to biznesmen, który urodził się w Charkowie, potem przeniósł się do Moskwy, gdzie mieszkał przez długi czas i zdobył kapitał. Jak sam powiedział, zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego, a w 2015 roku otrzymał nowy ukraiński paszport.

Równocześnie na stronie moskiewskiej firmy budowlanej MOS CITY GROUP nadal figuruje on jako prezes zarządu. A według otwartych danych rosyjskiego jednolitego państwowego rejestru osób prawnych jest jednym z założycieli firmy. Najbardziej znanym projektem tej firmy są wieżowce „Moskwa-City”.

Po raz pierwszy w rankingu najbogatszych Ukraińców według magazynu „Fokus” Pawło Fuks znalazł się w 2017 roku na podstawie wyników z roku 2016 i od razu zajął 24 miejsce. Jego majątek szacuje się na 270 mln dolarów.

Na Ukrainie Fuks jest znany ze skupu toksycznych aktywów otoczenia Wiktora Janukowycza.

Ukraińskie meida informowały, że Fuks lata jednym prywatnym samolotem z główną polityczną „podporą” Ihora Kołomojskiego – deputowanym Ukrainy, współprzewodniczącym zespołu parlamentarnego „Odrodzenie” Witalijem Chomutynnikiem.

Jak przekazywał WSCHODNIK, Pawło Fuks w czasie kontroli paszportowej w Stanach Zjednoczonych został zatrzymany na rozmowę przez pracowników służby migracyjnej w celu złożenia wyjaśnień.

Artykuły powiązane