Na okupowany Krym dostarczono sprzęt niemieckiej firmy

Na okupowany Krym dostarczono sprzęt niemieckiej firmy
MAN Diesel & Turbo sugeruje, że ich generatory napędowe mogły zostać odsprzedane fabryce „Zaliw”.

Na okupowany Krym dostarczono w celu budowy ratowniczego statku w kerczeńskiej fabryce „Zaliw” generatory napędowe niemieckiej firmy MAN o wartości 2,79 mld rubli (około 1,4 mld hrywien). Poinformowały o tym źródła zbliżone do Ministerstwa Transportu Federacji Rosyjskiej, przekazuje rosyjska agencja RBK.

Sprzęt firmy MAN został załadowany na statek z powodu odmowy dostawy generatorów ze strony fińskiej firmy Wärtsilä w związku z sankcjami przeciwko Rosji.

Jednocześnie firma MAN Diesel & Turbo oświadczyła, że nic nie wie o użyciu generatorów w stoczni „Zaliw”.

„Nie uczestniczymy i nie uczestniczyliśmy w żadnych bieżących lub niedawnych projektach z udziałem fabryki »Zaliw«„, – powiedział przedstawiciel MAN.

Dodał, że jego firma nie dostarczała generatorów do fabryki „Zaliw” przez ostatnie dziesięć lat.

Przedstawiciel niemieckiego koncernu zaznaczył, że MAN ściśle przestrzega obowiązujących sankcji i zabrania dostaw generatorów do krymskich firm lub korzystania z nich na Krymie.

Dodał przy tym, że „Zaliw” mógł korzystać z urządzenia, które zostało wyprodukowane dla innych statków, jednak „MAN nie może tego kontrolować i o tym wiedzieć „.

Przedstawiciel Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energetyki Niemiec oświadczył, że rząd nie komentuje kwestii ekspotowych prywatnych firm.

„To obowiązek firm, by przestrzegać warunków sankcji UE”, – powiedział.

Należy nadmienić, że fińska firma Wärtsilä odmówiła dostarczania sprzętu na okupowany Krym z powodu sankcji Unii Europejskiej przeciwko FR.

Artykuły powiązane