Warszawa jest zaskoczona wprowadzeniem przez Ukrainę zakazu importu polskiej wieprzowiny

Warszawa jest zaskoczona wprowadzeniem przez Ukrainę zakazu importu polskiej wieprzowiny
Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadziła zakaz importu tych zwierząt z czterech polskich województw.

Wiadomość ta została przekazazna przez Polskie Radio.

„W związku z pojawieniem się nowych przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, Służba Weterynaryjna Ukrainy wprowadziła zakaz wwozu zwierząt podatnych na ASF, a także produktów, surowców, materiału genetycznego z nich i pasz z województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego”, - czytamy w komunikacie.

Nie został zakazany import pasz pochodzenia zwierzęcego, jeżeli przeszły one obróbkę termiczną, co gwarantuje zniszczenie wirusa ASF.

Według polskich ekspertów, Polska eksportuje na Ukrainę małe ilości mięsa, więc wprowadzenie tego zakazu nie jest problemem dla branży.

Uważają oni, że Ukraina nie kupuje w Polsce, ponieważ jest to dla niej za drogie.

„To niesamowite, że kraj, w którym występuje znacznie więcej niż u nas przypadków choroby afrykańskiego pomoru świń, boi się niektórych naszych wyrobów i mięsa, które zostało sprawdzone”, - mówią polscy eksperci.

Artykuły powiązane