Na Lwowszczyźnie zbudują najpotężniejszą elektrownię słoneczną

Na Lwowszczyźnie zbudują najpotężniejszą elektrownię słoneczną
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyzna kredyt w wysokości 24,7 mln euro.

W czwartek, 8 lutego, we Lwowie podpisano umowę z EBOR na kredyt w wysokości 24,7 mln euro w celu budowy nowej elektrowni słonecznej - zdradził ZAXID.NET szef zarządu polityki inwestycyjnej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Roman Matis. Umowę podpisał premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, który przebywał we Lwowie w celach biznesowych.

Według informacji na stronie internetowej spółki z o.o. "Eko-Optima", która będzie zajmować się budową, projekt "Enerhopark Jaworiw" zostanie zrealizowany w miejscowości Ternowycia (d. Bruchnal) rejonu jaworowskiego. Elektrownia słoneczna będzie się składać z 131 tys. modułów fotowoltaicznych. Oczekuje się, że po zakończeniu pierwszego etapu zakład wyprodukuje 36 milionów kWh rocznie. Prace powinny zakończyć się w tym roku. Przykładowo, elektrownia słoneczna, którą otworzono w kwietniu ubiegłego roku na Jaworszczyźnie w miejscowości Załużżia produkuje tylko 11 mln kWh rocznie.

Jak podano na stronie internetowej spółki, EBOR gotów jest udzielić na budowę elektrowni 24,7 miliona euro kredytu - z wymaganych 36 milionów euro. Oprócz EBOR, planowane jest włączenie we współfinansowanie budowy elektrowni słonecznej Funduszu Czystych Technologii Banku Światowego, Funduszu Inwestycyjnego dla Krajów Rozwijających (IFU) oraz Nordycką Korporację Finansowania Ochrony Środowiska Naturalnego (NEFCO).

Firma otrzymała działkę pod budowę elektrowni jeszcze w 2013 - napisało wydanie "Naszi Hroszi". Lwowska Administracja Obwodowa przeznaczyła spółce z o.o. "Enerhopark Jaworiw" 115,34 ha na okres 49 lat. Również na zlecenie przewodniczącego lwowskiej administracji, firma zatwierdziła projekt zagospodarowania przestrzennego dotyczący przydziału działki na terenie gminy Ternowycia rejonu jaworowskiego. Koszt wynajmu jeszcze nie jest znany.

Bezpośrednim operatorem projektu elektrowni słonecznej jest firma "Enerhopark Jaworiw" która, według systemu analitycznego YouControl, należy do rodziny Kozyckich. Firma ta należy do grupy "Eko-Optima", której założycielami jest Zynowij Kozycki i jego synowie Maksym i Stepan. Jak przypomnina ZAXID.net, w 2015 roku spółka "Eko-Optima" stworzyła przede wszystkim największą w ukraińskich Karpatach elektrownię wiatrową znajdującą się w Starym Samborze. Projekt został zrealizowany wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Funduszem Czystych Technologii Banku Światowego (WB). Koszt wynosił 20,5 mln euro.

Artykuły powiązane