Chiny rezygnują z amerykańskiej kukurydzy i przechodzą na ukraińską

Chiny rezygnują z amerykańskiej kukurydzy i przechodzą na ukraińską
Wiele chińskich firm przestało kupować kukurydzę w Stanach Zjednoczonych, oddając pierwszeństwo Ukrainie.

Ma to miejsce na tle zaostrzenia polityki Pekinu w zakresie organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Informuje o tym agencja Reuters, powołując się na trzy źródła ze sfery handlu i analizy.

Podkreśla się, że Chiny pod koniec ubiegłego roku zwiększyły zakup kukurydzy w USA, która jest w większości genetycznie modyfikowana, na tle wysokich cen na ten produkt wśród krajowych producentów.

Według źródeł, od początku tego roku chińskim firmom coraz trudniej było uzyskać zezwolenie na przetwarzanie genetycznie modyfikowanej kukurydzy, dlatego niektórzy importerzy przeszli na zakup kukurydzy z Ukrainy, która nie jest modyfikowana.

„W tym roku przedsiębiorcy są bardziej skłonni kupować kukurydzę na Ukrainie, ponieważ nie jest ona genetycznie modyfikowana i nie wymaga zgody na przetwarzanie. Nawet ci, którzy zamówili amerykańską kukurydzę, anulowali zamówienia i przestawili się na dostawy z Ukrainy”, — powiedział analityk Shanghai JC Intelligence Cherry Zhang.

Według jednego ze źródeł w styczniu zostały anulowane transakcje zakupu kukurydzy o łącznej wadze około 210 000 ton i wartości około 40 mln dolarów.

Podkreśla się, że udział Ukrainy w imporcie kukurydzy w Chinach w 2017 roku stanowił około dwóch trzecich z 2,83 mln ton, a udział USA – jedną czwartą.

Źródło zauważa również, że ceny eksportowe z Ukrainy wzrosły od początku roku o 20 dolarów, osiągając maksimum z lipca 2016 roku — 180 dolarów za tonę.

Artykuły powiązane