Propozycje Rosji dotyczące tranzytu dla Ukrainy są nierentowne – Nasałyk

Propozycje Rosji dotyczące tranzytu dla Ukrainy są nierentowne – Nasałyk
Ukrainy nie zadowoli tranzyt 10-15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie od 2020 roku, jak to sugeruje rosyjski Gazprom, ponieważ pompowanie takiej małej objętości byłoby ekonomicznie nieopłacalne.


Powiedział o tym minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Ihor Nasałyk, przekazuje Interfax-Ukraina.

„Oświadczenia Millera (szefa Gazpromu Aleksieja Millera – red.), że Rosja zostawi 10-15 mld metrów sześciennych gazu i będzie pompować je przez Ukrainę – nasz kraj nie zgodzi się na takie ilości. Dla Ukrainy jest to nieopłacalne! Przy takich okolicznościach musielibyśmy jeszcze zainwestować swoje środki, aby pompować takie objętości gazu”, - powiedział minister.

Nasałyk dodał, że tranzyt jest opłacalny w rocznych objętościach nie mniejszych niż 40 mld metrów sześciennych.

„Przy zakresie tranzytu wynoszącym około 40 mld metrów sześciennych wskaźniki ekonomiczne są takie same, jak Nord Stream. Przy zwiększeniu objętości ponad 40 mld metrów sześciennych transport przez system przesyłowy gazu Ukrainy jest ekonomicznie bardziej opłacalny niż przez Nord Stream. Jeśli Europejczycy kierują się tylko ekonomią, o czym jest mowa, to projekt ukraińskiego systemu transportu gazu jest bardziej ekonomiczny”, - powiedział minister.

Przypomnijmy, że Gazprom zawiadomił, że może utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę w wysokości 10-15 mld metrów sześciennych rocznie, jeśli strona ukraińska udowodni ekonomiczną celowość nowego kontraktu.

Pod koniec marca wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział, że Gazprom i „Naftohaz Ukrainy” rozpoczęły negocjacje w sprawie rozwiązania kontraktów na dostawy i tranzyt gazu.

„Naftohaz” stwierdził, że Gazprom nadal odmawia wykonania ostatecznych i wiążących decyzji arbitrów w dwóch komercyjnych sporach z „Naftohazem” i zaproponował wprowadzenie zmian do umowy lub ich rozwiązanie, by w ten sposób uchylić decyzję trybunału.

 

Artykuły powiązane