Ukraiński rząd zatwierdził prywatyzację wszystkich planowanych przedsiębiorstw do 2020 roku

Ukraiński rząd zatwierdził prywatyzację wszystkich planowanych przedsiębiorstw do 2020 roku
Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął w czwartek ogólny wykaz obiektów podlegających prywatyzacji w latach 2018-2020.

 

Na liście, oprócz 26 dużych przedsiębiorstw, znalazło się w sumie ponad 700 przedsiębiorstw. Wśród nich, według listy opublikowanej przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu, wszystkie 13 państwowych operatorów portowych dźwigów, informuje CTS.

Warto zauważyć, że Ministerstwu powierzono w dwutygodniowym terminie dopracować listę z uwzględnieniem faktycznego stanu obiektów i opublikować ją na swojej stronie internetowej, a także dokonywania w nim zmian na podstawie uzasadnionych wniosków podmiotów zarządzających.

Jak zaznacza wydanie, wcześniej minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan poinformował, że odnośnie państwowych firm dźwigowych tryb koncesyjny jest bardziej korzystnym rozwiązaniem niż prywatyzacja.

W tym samym czasie, p. o. szefa Administracji Portów Morskich Ukrainy Rajvis Veckagans opowiedział się za prywatyzacją państwowych dźwigów. Według niego, pomoże to przyciągnąć inwestycje, zachować miejsca pracy i zwiększyć funkcjonalność firm operatorskich.

Jak wiadomo, na początku lipca ubiegłego roku rząd przyjął proponowaną przez ukraińskie Ministerstwo Rozwoju koncepcję zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi (Triage), zgodnie z którym państwo planuje zatrzymać tylko 15 ważnych przedsiębiorstw i 363 obiekty zapewniające wykonywanie przez państwo jego funkcji z 3444 firm i obiektów zapisanych w swojej własności, resztę przekazać w koncesje, sprzedać lub zlikwidować. To było jednym z warunków programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Artykuły powiązane