Sprzedaż samochodów używanych na Ukrainie przekroczyła sprzedaż nowych

Sprzedaż samochodów używanych na Ukrainie przekroczyła sprzedaż nowych
„Euro-blachy” stały się bardziej popularne niż nowe samochody.

 

W ciągu 5 miesięcy 2018 r. rynek używanych samochodów na Ukrainie wzrósł o 76% do 33 576 sztuk, podczas gdy liczba nowych samochodów wyniosła 32 312 sztuk (wzrost o 9%). Wynika z tego, że pierwszy raz od 10 lat rynek używanych samochodów przewyższył rynek nowych samochodów, pisze AUTO-Consulting.

Gazeta zauważa, że w ciągu ostatnich miesięcy krajowy rynek nowych samochodów nie tylko zmniejszył tempo wzrostu, ale też przestał się rozwijać. W maju, staraniami wszystkich dealerów samochodowych udało się sprzedać 6494 nowych samochodów osobowych, czyli o 1,1% mniej w porównaniu z miesiącem poprzednim. W porównaniu z majem 2017 r. wzrost okazał się minimalny (0,17%).

Według danych stowarzyszenia “Ukrautoprom”, spadek na rynku samochodów osobowych w maju w porównaniu z kwietniem wyniósł 0,1%, ale w porównaniu z zeszłorocznym majem sprzedaż wzrosła o 3,7%.

W maju swoją pierwszą rejestrację na Ukrainie przeszło 14,6 tys. samochodów osobowych, w tym eksploatowanych wcześniej 7761 szt., co daje 53% ogólnej wartości rynku pierwotnego. Od początku roku ukraińskie dowody rejestracyjne otrzymało 32,9 tys. samochodów osobowych z przebiegiem, przywiezionych z innych krajów, co wynosi 81% więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.

Najbardziej popularną marką wśród przewożonych samochodów osobowych jest Volkswagen. W zeszłym miesiącu zarejestrowano 1223 szt. samochodów tej marki. Jest to prawie trzy razy więcej niż zarejestrowanych na Ukrainie nowych samochodów tej marki.

Uczestnicy rynku wyjaśniają, że przyczyną zaistniałej sytuacji jest niekontrolowany masowy wwóz używanych samochodów z europejskimi tablicami rejestracyjnymi i ciągłe słuchy o liberalizacji przepisów dla analogicznych samochodów, a także ogólna sytuacja ekonomiczna w kraju, niska zdolność nabywcza konsumentów.

Przypomnijmy, w 2017 r. sprzedaż nowych samochodów osobowych na Ukrainie wyniosła 82,2 tys. szt., 25,5% więcej w porównaniu z 2016 r.

Artykuły powiązane