Ukraiński Fundusz Mienia Państwowego dał sygnał do wielkiej prywatyzacji

Ukraiński Fundusz Mienia Państwowego dał sygnał do wielkiej prywatyzacji
Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy opublikował 22 zarządzenia o podejmowaniu decyzji w sprawie prywatyzacji obiektów z listy obiektów dużej prywatyzacji.

 

Poinformował o tym szef ukraińskiego FMP Witalij Trubarow na swoim Facebooku.

"Fundusz podpisał 22 zarządzenia w sprawie prywatyzacji obiektów dużej prywatyzacji. Jest to pierwsza tak duża lista firm przeznaczonych do sprzedaży w ciągu ostatnich co najmniej 10 lat. W najbliższym czasie zaczynamy ogłoszenie konkursu na wybór doradców, aby już jesienią wyjść na ostatnią prostą" - napisał Trubarow.

Należy pamiętać, że podjęcie decyzji w sprawie prywatyzacji dla każdego obiektu z listy to kolejny krok po zatwierdzeniu listy obiektów dużej prywatyzacji.

Jednym z przedsiębiorstw, które zostanie sprzedane w tym roku, będzie President-Hotel. Planowana jest prywatyzacja państwowego pakietu akcji w wysokości 100%.

Jak wcześniej informował Trubarow, na liście prywatyzacji za 2018 rok znalazły się m. in.: państwowa spółka akcyjna „Centrenerho”, szereg przedsiębiorstw energetycznych i elektrociepłowni, państwowa spółka akcyjna „Zjednoczone Przedsiębiorstwo Górniczo - Chemiczne” przedsiębiorstwo węglowe "Krasnołymanśka", "Azowmasz", "Turboatom", "Ełektroważmasz", "Sumychimprom", Odesska Przyportowa Fabryka, Zaporoski Kombinat Tytanowo - Magnezowy, „Ukrahrolizynh”, państwowa spółka akcyjna „Fundusz Agrarny” i Państwowa Korporacja Spożywczo - Zbożowa.

Oczekuje się, że sprzedaż tych obiektów przyniesie budżetowi państwa 21,3 mld hrywien.

Ukraiński budżet państwowy na rok 2017 przewidywał 17,1 mld hrywien przychodów z prywatyzacji, jednak do kasy państwa wpłynęło zaledwie 3,4 mld hrywien.

Główną kwotę w wysokości 3,05 mld hrywien Fundusz otrzymał za sprzedaż w sierpniu pakietu akcji spółek energetycznych, które kupiła grupa SKM (System Capital Management) Rinata Achmetowa, posiadająca w nich już pakiety kontrolne akcji.

Przychody z prywatyzacji w 2016 roku wyniosły 0,19 mld hrywien przy planie 17,1 mld. Budżet państwa w 2018 roku zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 21,3 mld hrywien.

Artykuły powiązane