Ukraiński biznes jest w pełnej dezorientacji i chaotycznie ustala wszelkie kursy dolara

Ukraiński biznes jest w pełnej dezorientacji i chaotycznie ustala wszelkie kursy dolara
Czwartkowy handel międzybankowy rozpoczął się w bardzo szerokim zakresie, po czym notowania poważnie się zwęziły.

 

Początek transakcji walutowych 21 czerwca przebiegał w totalnym chaosie. Firmy i banki nie mogły ustalić, w jakim kierunku będą zmierzać notowania, bo rynek międzybankowy wystartował w bardzo szerokim zakresie kursowym (choćby i obniżeniem notowań waluty o 2 kopeijki) — w zakresie 26,20-26,40 UAH/$, poinformował UBR.ua szef zarządu operacji dealingowych Raiffeisen Bank Aval Jurij Hrynienko.

"W miarę jak na aukcji pojawiali się sprzedawcy dolara i wyrównywały się podaż i popyt nastąpiło wyrównanie rynku. Najpierw do 26,33-26,38 UAH/$, a następnie rynek międzybankowy w ogóle zawęził się do poziomu 26,3050-26,32 UAH/$"— powiedział Hrynienko.

Narodowy Bank czekał na pojawienie się głównych handlarzy i nie interweniował od rana w pracę bezgotówkowego rynku. Chociaż finansiści nie wykluczają jego pojawienia się w miarę wzrostu sprzedaży dolara. W ciągu ostatnich kilku dni NBU aktywnie sprzedawał walutę ze swoich rezerw, bo teraz będzie korzystać z każdej okazji do ich uzupełnienia.

2 dni temu Bank Centralny sprzedawał dolar od rana (26,50 UAH/$), a eksporterzy wycofali notowania walutowe pod koniec dnia, kiedy nie starczyło im hrywien na płatności podatkowe — dlatego wyprzedawali swoje zapasy dolara. To pozwoliło 20 czerwca wycofać jego międzybankowy kurs o 4 kopiejki i ustalić na poziomie 26,38-26,42 UAH/$.

Artykuły powiązane